PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza program ochrony zdrowia psychicznego

  • PAP    21 lipca 2010 - 20:49

Krakowianie będą mogli uczestniczyć w bezpłatnym programie profilaktyki głębokich zaburzeń psychicznych, który został zainaugurowany w środę. Adresowany jest do osób, które albo nigdy nie były leczone psychiatrycznie, albo zdiagnozowano u nich lżejsze zaburzenia.
Jak poinformował dziennikarzy dyrektor biura ds. ochrony zdrowia Urzędu Miasta Krakowa Michał Marszałek, jest to pierwszy miejski program dotyczący ochrony zdrowia psychicznego, uchwalony przez Radę Miasta na lata 2010- 2012. W tym roku miasto przeznaczyło na niego 90 tys. zł. Program oparto na autorskim pomyśle. Podobne programy prowadzone są w Australii i Kanadzie.
 
- Pod wpływem opinii m.in. konsultantów ds. zdrowia psychicznego miasto doszło do wniosku, że trzeba tą dziedzinę ochrony zdrowia wyodrębnić i objąć osobnym programem - zaznaczył Marszałek.
 
Program ma na celu wychwytywanie wczesnych objawów depresji i psychoz, które szybko zdiagnozowane mają lepsze rokowania w leczeniu - poinformowała koordynator projektu w ramach NZOZ "Gabinety Rozwoju" dr Magdalena Poradowska-Trzos.
 
W ramach bezpłatnych konsultacji będzie mogło być przyjętych około 60 pacjentów, którzy przejdą cykl kilku spotkań, obejmujących diagnostykę i psychoedukację. Możliwe będą także sesje rodzinne.
 
Według statystyk corocznie w Krakowie odnotowuje się około 600 nowych zachorowań na depresję i około 100 na schizofrenię.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.