PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza program zapobiegania depresji wśród dzieci

  • PAP    12 kwietnia 2011 - 12:01
Rusza program zapobiegania depresji wśród dzieci

Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży finansowany przez samorząd rusza w Łódzkiem. Jest adresowany do dzieci w wieku 11-13 lat.
Przewidziano bezpłatne konsultacje z terapeutami oraz możliwość udziału w warsztatach terapeutycznych. Głównym celem programu jest zmniejszenie częstości występowania depresji wśród dzieci i młodzieży.

„Młodzi ludzie, cierpiący z powodu depresji, są bardziej narażeni na trudności w szkole, częściej eksperymentują z alkoholem oraz narkotykami i częściej podejmują próby samobójcze” – wyjaśnił Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Według specjalistów, na świecie na depresję cierpi 10 proc. populacji dorosłych. Niestety, choroba ta coraz częściej dotyka ludzi bardzo młodych, a do poradni zdrowia psychicznego trafia coraz więcej dzieci z jej objawami.

U podłoża depresji dziecięcej leżą najczęściej problemy i konflikty rodzinne. Przyczyną zaburzeń depresyjnych mogą być także czynniki dziedziczne, traumatyczne wydarzenia z przeszłości, długotrwały stres czy też czynniki biologiczne.

W ub. roku władze samorządowe woj. łódzkiego wspólnie z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży rozpoczęły realizację pierwszej edycji programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym.

Podczas ośmiu miesięcy przebadano 353 dzieci z szóstych klas szkół podstawowych. Z danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że badania 40 proc. z nich, czyli 140 dzieci, zakończyły się wskazaniem do udziału w warsztatach terapeutycznych, a u 7,1 proc. badanych (25 dzieci) stwierdzono konieczność dalszej diagnostyki lub leczenia w poradni zdrowia psychicznego.

W ub. roku przeprowadzono dziewięć cykli zajęć warsztatowych – w sumie było to 90 dwugodzinnych spotkań. W tym roku badania zostaną rozszerzone i bezpłatnie będą przebadane dzieci w wieku 11-13 lat. Żeby dziecko mogło skorzystać z takich konsultacji, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane.

Program realizuje sześć placówek w regionie: w Łodzi, Zgierzu i Rząśni. Jak zapowiedział Łaski, terapeuci przeprowadzą z dziećmi specjalistyczne wywiady.

Uczniowie, u których zostanie zaobserwowane ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych, będą mogli wziąć udział w warsztatach terapeutycznych.

„Dzięki warsztatom dziecko pozna lepiej same siebie, rozwinie różne umiejętności. Nauczy się jak radzić sobie ze stresem, lękiem, złością, jak okazywać emocje, jak konstruktywnie komunikować się i współdziałać z innymi” – wyjaśnił Łaski.

Tegoroczna edycja programu będzie realizowana do końca listopada. Urząd Marszałkowski w Łodzi przeznaczył na jego realizację 80 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.