Rybnik, Zamość, Darłowo: tu powstaną dzienne domy Senior-WIGOR

Nie brakuje miejsc, w których można tworzyć dzienne domy Senior-WIGOR. Samorządy z całej Polski wykorzystują  nieużywane pomieszczenia, np. budynek po byłym przedszkolu, dawnym ośrodku sportowym, w pomieszczeniach, które kiedyś były zapleczem odkrytej pływalni.
Rybnik, Zamość, Darłowo: tu powstaną dzienne domy Senior-WIGOR
Samorządy deklarują, że domy Senior-WIGOR zaczną działać pod koniec tego roku. Fot. Shutterstock

Gminy deklarują, że prace remontowe rozpoczną już jesienią, a z końcem tego roku seniorzy zaczną korzystać w placówek.   

Najwięcej domów Senior-WIGOR (po 14) powstanie w województwach śląskim i wielkopolskim. Po 11 placówek ma zostać uruchomionych w woj. podkarpackim i mazowieckim, po 9  w małopolskim i dolnośląskim. Dofinansowanie otrzyma łącznie 119 gmin. Trafi do nich 25,3 mln zł.  

Kto otrzyma dofinansowanie?

Na liście samorządów, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na przykład Darłowo (Zachodniopomorskie). Z budżetu państwa miasto otrzyma 230 tys. zł. Z własnej kieszeni dołoży 150 tys. Za te pieniądze chce wyremontować siedzibę dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W utworzonej w ten sposób placówce Senior-WIGOR będzie miejsce dla 15 osób.

Z kolei Rybnik (Śląskie) otrzymał dofinansowanie w wysokości 256 tys. zł.  „Dzienny Dom Seniora w naszym mieście powstanie w byłym przedszkolu w Rybniku-Popielowie (ul. Stanisława Konarskiego 49). Obiekt zlokalizowany jest na zadrzewionej i ogrodzonej działce (jednym z warunków konkursu było posiadanie ogrodu)” - czytamy na stronie internetowej miasta.

Najwięcej małych miejscowości

Rządowy program zakłada, że placówki Senior-WIGOR w pierwszej kolejności mają powstawać w mniejszych miastach i miejscowościach. Dlatego właśnie takie samorządy dominują na liście rankingowej konkursu.

Jednym z większych miast, w których powstanie dom Senior-WIGOR jest Zamość. Samorząd otrzyma 240 tys. zł dofinansowania. Jak informuje lokalne media Marcin Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa, większość tej kwoty (180 tys.) zostanie wydana na remont budynku zaplecza basenu odkrytego. Za pozostałe 60 tys. zł kupione zostanie wyposażenie domu oraz opłacone jego bieżące funkcjonowanie. Władze Zamościa zakładają, że dom przyjmie pierwszych seniorów już na początku listopada.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Chciałbym aby wszystkie Domy Seniora zapoznały się z System Andullacyjny jaki ma Fundacja "SeniorPlus" z Krakowa to wielofunkcyjny system rozwiązujący problemy schorzeń przykręgosłupowych. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prezentacji podczas Konferencji organizowanej przez Miasto Krak...ów w dniu 29.10.2015r w Comarchu rozwiń

Prezes, 2015-11-17 17:58:52 odpowiedz

Chcielibym aby wszystkim Domom Seniora zapoznały się z System Andullacyjny jaki ma Fundacja "SeniorPlus" z Krakowa to wielofunkcyjny system rozwiązujący problemy schorzeń przykręgosłupowych. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prezentacji podczas Konferencji organizowanej przez Miasto... Kraków w dniu 29.10.2015r w Comarchu rozwiń

Doktor, 2015-11-17 17:54:52 odpowiedz

jakie mniejsze gminy? z listy rankingowej wcale nie wynika, że to mniejsze

xxxx, 2015-07-29 08:51:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE