PARTNER PORTALU
  • BGK

Rydułtowy, Wodzisław Śląski: informatyzacja szpitali

  • em    8 lipca 2015 - 16:19
Rydułtowy, Wodzisław Śląski: informatyzacja szpitali

Szpital w Rydułtowach (fot. powiatwodzislawski.pl)

Wiadomo już, kto wykona kompleksową komputeryzację i informatyzację PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.
O dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego szpitale powiatu wodzisławskiego wnioskowały jeszcze w 2012 roku. Dotacja przyznana została jednak dopiero w tym roku. - Dzięki realizacji tego projektu dostosujemy szpital do obowiązujących wymogów informatyzacji jednostek ochrony zdrowia. Realizacja przedsięwzięcia umożliwi także wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną – przyznaje Bożena Capek, dyrektor PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

Co daje projekt?

Inwestycja umożliwi poprawę funkcjonowania szpitali i dostosuje ich infrastrukturę do obowiązujących wymogów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Celem projektu jest bowiem kompleksowa komputeryzacja umożliwiająca wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego, zapewniającego bieżący przepływ danych pomiędzy wszystkimi jednostkami (medycznymi i administracyjnymi) funkcjonującymi w ramach PPZOZ. Dzięki temu powstanie system informatyczny o znacznie wyższej funkcjonalności od obecnie eksploatowanego. Szpitale uzyskają też dostęp do nowych aplikacji oraz uzupełnią braki sprzętowe, co pozwoli na uruchomienie pełnego przepływu danych administracyjnych i medycznych ważnych w procesie zarządzania jednostką, ale przede wszystkim w pracy z pacjentem.

Jakie korzyści dla pacjenta?

Informatyzacja szpitali przyniesie konkretne korzyści dla pacjentów. Umożliwi m.in. wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Łącznie uruchomionych zostanie 9 aplikacji, tj.: Ruch Chorych, Zlecenia, Apteka, Apteczka Oddziałowa, Pracownia, Rejestracja, Gabinet, Zakażenia Szpitalne, Blok Operacyjny, Rehabilitacja, czy Punkt Pobrań. Dla pacjentów najważniejsze będzie powstanie Szpitalnego Portalu Informacyjnego, który pozwoli np. na rejestrowanie się u wybranego lekarza za pośrednictwem sieci Internet. Z kolei system kolejkowy umożliwi śledzenie kolejności przyjmowania pacjentów bez konieczności wielogodzinnego oczekiwania w poczekalni.

Ile to będzie kosztować?

Wykonawcę odpowiedzialnego za realizację przedsięwzięcia wyłoniono w przetargu. Zostało nim konsorcjum firm Wasko S.A. i Infolider z Gliwic. – To oni przedstawili najkorzystniejszą ofertę. Kompleksową komputeryzację obu szpitali wycenili na kwotę 2 mln 596 tysięcy i 530 zł - mówi Bożena Gil, kierownik działu zamówień publicznych i zaopatrzenia. – Należy pamiętać, że inwestycja w 85 procentach finansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego, a nasz wkład własny to nieco ponad 389 tysięcy zł – dodaje.

Przypomnijmy, że pieniądze na wkład własny szpitali tak na informatyzację i komputeryzację, jak i na termomodernizację budynku szpitala w Wodzisławiu Śl. wyłożył samorząd powiatu wodzisławskiego.

Wdrożenie kompleksowego systemu informatyzacji przewidywane jest na 30 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • sax, 2015-11-16 21:15:19

    Szpital biedny ,na podwyżki dla pielęgniarek pieniędzy brak a pielęgniarka zamiast zająć się pacjentem musi wszystko wpisać w dokumentację papierową i teraz dodatkowo w komputer. A kiedy czas na pacjenta????