PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryzyko powodem wysokiej ceny ubezpieczenia

  • LJ/Rynek Zdrowia    19 stycznia 2012 - 13:45
Ryzyko powodem wysokiej ceny ubezpieczenia

Od 1 stycznia 2012 roku ustawa o prawach pacjenta nakłada na szpitale obowiązek zawierania umów ubezpieczeniowych z tytułu zdarzeń medycznych. Szkopuł w tym, że tylko jeden ubezpieczyciel - PZU - odpowiada na ogłaszane przetargi.
W dodatku proponowane stawki są bardzo wysokie. Przy podwyższonych od tego roku stawkach ubezpieczenia OC, dwu-, trzykrotny wzrost nakładów szpitali na polisy ubezpieczeniowe staje się problemem.

Czytaj też: Przeciwni zmianom w ubezpieczeniach szpitali

Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PZU tłumaczy, dlaczego doszło do takiej sytuacji, że jego firma stała się faktycznym monopolistą na rynku:

- Od początku prac nad przepisami zwracaliśmy uwagę ustawodawcy na fakt, że dojdzie do znacznego podwyższenia składek na ubezpieczenie OC. Ponadto Polska Izba Ubezpieczeń wskazywała na konieczność wprowadzenia vacatio legis, by zakłady ubezpieczeniowe miały czas na oszacowanie ryzyka przy konstruowaniu ofert ubezpieczeniowych - stwierdził Andrzej Maciążek podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek (19 stycznia).

Zdaniem Andrzeja Maciążka, wysoka cena składki jest efektem wyliczeń, opartych częściowo na danych dotyczących liczby błędów medycznych, zawartych w założeniach do ustawy o prawach pacjenta. Wynika z nich, że w 2009 roku szacunkowa liczba tych błędów medycznych sięgnęła ok. 835 tysięcy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.