PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd obiecuje wsparcie dla placówek pediatrycznych

  • PAP/em    14 lipca 2015 - 06:27
Rząd obiecuje wsparcie dla placówek pediatrycznych
Instytuty otrzymają pięcioletnie pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na spłatę długów (fot. pixabay)

Premier zapowiedziała w poniedziałek (13 lipca), że zarówno Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jak i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie mogą liczyć na rządowe wsparcie.
Premier Ewa Kopacz spotkała się z ekspertami ds. polityki zdrowotnej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy placówek pediatrycznych Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. "Obie placówki mają mocną pozycję zarówno w Europie i na świecie. Przyjmują dzieci z całej Polski na najbardziej skomplikowane leczenie."- mówiła szefowa rządu w Łodzi.

Jaka pomoc dla placówek pediatrycznych?

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że pomoc dla placówek pediatrycznych będzie przebiegała dwutorowo:

1. Pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia polegająca na zmianie taryfikacji świadczeń wysokospecjalistycznych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie oceniała każdą procedurę wysokospecjalistyczną, na tyle szczegółowo, aby kontrakt placówek zwiększyć co najmniej o 2%. Taka wycena pozwoli na systematyczny dopływ pieniędzy do placówek w ramach wykonywanych procedur i wykonywanego kontraktu. To oznacza wzrost kontraktów, gdzie wykonuje się procedury wysokospecjalistyczne, w odniesieniu do wszystkich szpitali klinicznych.

2. Pożyczka z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Na wsparcie będą mogły liczyć cztery placówki:

- Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - Instytut Matki i Dziecka w Warszawie - Szpital Uniwersytecki w Krakowie- Prokocimiu

Instytuty otrzymają pięcioletnie pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na spłatę długów. Pierwsze transze pomocowe w wysokości około 100 mln zł dla - Centrum Zdrowia Matki Polki z Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy trafią do placówek jeszcze w tym roku. Warunkiem jest wprowadzenie wymagającego planu naprawczego, a wypłata dalszej części będzie uzależniona od bieżących potrzeb.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.