PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw dziecka: Kuleje opieka pediatryczna

  • PAP/JL    5 kwietnia 2016 - 09:02
Rzecznik praw dziecka: Kuleje opieka pediatryczna
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uważa, że oddziały pediatryczne traktowane są po macoszemu. Fot. Pixabay.com

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uważa, że oddziały pediatryczne traktowane są przez kierujących placówkami medycznymi jako kosztochłonne i nadmiernie obciążające budżet.
Rzecznik praw dziecka apeluje do ministra zdrowia o przeprowadzenie weryfikacji wyceny świadczeń pediatrycznych i ich urealnienie. Szczególnie niska, jak podkreśla, jest wycena jednodniowych hospitalizacji dzieci.

Zdaniem rzecznika praw dziecka aktualny pozostaje problem niewystarczającej dostępności do lekarza pediatry w dniu zgłoszenia się dziecka. Marek Michalak sygnalizuje, że rodzice odsyłani są do placówek Nocnej Pomocy Lekarskiej, bądź poszukują pomocy w prywatnych gabinetach lekarskich.

Część rodziców zgłasza się z chorym dzieckiem do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Rzecznik jest przekonany, że konieczne jest wypracowanie innych, bardziej funkcjonalnych rozwiązań.

Rzecznik praw dziecka zwraca uwagę na zbyt małą – w stosunku do potrzeb – liczbę lekarzy pediatrów podejmujących pracę w systemie dyżurowym. Innym problemem, który podnosi rzecznik, jest okresowo wysoki stopień wykorzystania łóżek pediatrycznych w okresie jesienno-zimowym i jedynie częściowe wykorzystanie w okresie letnim.

Rzecznik praw dziecka alarmuje, że na oddziałach pediatrycznych zatrudnionych jest również zbyt mało pielęgniarek. Jego zdaniem poziom zatrudnienia umożliwia jedynie wykonanie zleceń i zabiegów lekarskich, brakuje czasu na pielęgnację dziecka w sposób gwarantujący zabezpieczenie jego potrzeb zdrowotnych podczas hospitalizacji, a także prowadzenie systematycznej edukacji zdrowotnej dla rodziców.

Rzecznik praw dziecka zaniepokojony jest również warunkami na wielu oddziałach pediatrycznych. Jak wskazuje, są trudne i sprzyjają rozwojowi infekcji wewnątrzoddziałowych, a wieloosobowe sale chorych utrudniają przestrzeganie prawa dziecka do intymności oraz nieskrępowanego kontaktu z rodzicem lub opiekunem.

Rzecznik praw dziecka sygnalizuje, że dzieci z odmiennymi jednostkami chorobowymi umieszczane są razem, co nie sprzyja procesowi leczenia.

Marek Michalak zwrócił się do ministra zdrowia o przeanalizowanie tych problemów. Przyznał jednocześnie w swoim wystąpieniu, że w ostatnich latach wiele jego postulatów dotyczących organizacji opieki pediatrycznej i zaspokojenia potrzeb chorych dzieci zostało zrealizowanych.

Jako przykład podał m.in. refundację leków dla dzieci chorych na cukrzycę, w tym dostępność do pomp insulinowych, włączenie książeczki zdrowia dziecka do dokumentacji medycznej i zagwarantowanie rodzicom prawa do przebywania z dzieckiem w szpitalu podczas jego choroby.

Rzecznik praw dziecka pozytywnie ocenił także np. wpisanie pediatrii oraz innych dziedzin medycyny związanych z leczeniem dzieci (neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, psychiatria dzieci i młodzieży, stomatologia dziecięca) na listę priorytetowych dziedzin medycyny.

– Sygnały otrzymywane od rodziców, stowarzyszeń zajmujących się problemami dzieci dotkniętych określonymi schorzeniami, konsultantów w dziedzinie pediatrii, pozwalają stwierdzić, że jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania – zaznacza rzecznik praw dziecka.

Resort ma 30 dni by odpowiedzieć rzecznikowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.