PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów: Powstanie Centrum Urazowe i nowy Oddział Ratunkowy

  • PAP    9 grudnia 2009 - 17:05

Zarówno Centrum Urazowe, jak i nowy SOR powstaną przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Obie inwestycja mają kosztować łącznie ponad 56 mln. zł.
- Koszty SOR-u to ponad 46 mln zł, z tego z ministerstwa dostaniemy ponad 29 mln zł, reszta to wkład własny szpitala i województwa. Z kolei Centrum Urazowe kosztować będzie ok. 10-11 mln zł, całą sumę otrzymamy z ministerstwa zdrowia - powiedział Mirosław Karapyta wojewóda podkarpacki.

Obie inwestycje mają być gotowe przed Euro 2012.

Zdaniem pełnomocnika wojewody ds. ratownictwa medycznego Huberta Hrycelaka, utworzenie w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 zarówno Centrum Urazowego, jak i SOR-u dopełni możliwości udzielania przez placówkę skutecznej i kompleksowej pomocy medycznej.

- Lokalizacja Centrum jest także idealna, dlatego że chodzi o czas dostarczenia pacjenta z każdego miejsca w województwie. Nie przekroczy on 1,5 godziny. Szpital dysponuje również wszystkimi oddziałami, które powinny być w takim Centrum - powiedział Hrycelak.

Zapewnił również, że do 2012 r. uruchomiony zostanie na Podkarpaciu system powiadamiania ratunkowego.

W Polsce ma powstać 13 Centrów Urazowych, będą one jednym z elementów ogólnokrajowego systemu ratownictwa medycznego. Centra są tworzone z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.