PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów: uczelnia nie przejmie szpitala wojewódzkiego

  • Rynek Zdrowia/resinet.pl    22 grudnia 2017 - 13:19
Rzeszów: uczelnia nie przejmie szpitala wojewódzkiego
Dodatkowym mankamentem szpitala jest jego lokalizacja w centrum miasta, co uniemożliwia dalszą rozbudowę i rozwój infrastrukturalny (fot.szpital.rzeszow.pl)

Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego zdecydował, że nie przejmie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina. Powodem decyzji jest duże zadłużenie lecznicy oraz zły ogólny stan techniczny budynku.
W uzasadnieniu decyzji władze Uniwersytetu Rzeszowskiego wyjaśniają, że szpital ma przestarzałą infrastrukturę, wiele jego budynków wymaga kosztownych remontów. Dodatkowo w głównej bryle szpitala obecne są niepraktyczne rozwiązania budowlane.

Dodatkowym mankamentem szpitala jest jego lokalizacja w centrum miasta, co uniemożliwia dalszą rozbudowę i rozwój infrastrukturalny.

Ponadto KSW nr 1 nie posiada odpowiedniej infrastruktury dydaktycznej spełniającej potrzeby szpitala uniwersyteckiego kształcących przyszłych lekarzy i studentów innych kierunków medycznych.

Jednak głównym powodem odrzucenia propozycji marszałka województwa był aspekt finansowy. Szpital znajduje się bowiem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, nie posiada płynności finansowej i zdolności do terminowego regulowania zobowiązań a proponowany program naprawczy wiąże się z zaciągnięciem kolejnego kredytu (75 mln zł), pozyskaniem środków od powiatu oraz negocjacjami z wierzycielami.

Rektor, prof. Sylwester Czopek poinformował, że zamiast przejmowania uczelnia chcą wybudować nowy szpital uniwersytecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.