PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów walczy z kleszczami i komarami opryskami

  • aw/PAP    29 lipca 2017 - 13:08
Rzeszów walczy z kleszczami i komarami opryskami

W przyszłym tygodniu na terenie Rzeszowa wykonane będą opryski przeciw kleszczom i komarom. W sumie akcja obejmie 110 ha, w tym parki oraz place zabaw. Koszt oprysków wyniesie ok. 16 tys. zł.
Jak poinformował rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, opryski będą dokonywane od najbliższego wtorku (1 sierpnia) do piątku.

"Prace te będą wykonywane w godzinach wieczornych i w nocy, tereny zostaną zabezpieczone przez straż miejską" - dodał. Rzecznik podkreślił, że substancja, która będzie użyta do oprysków jest bezpieczna dla ludzi.

Czytaj też: Kleszcze atakują także w miastach

Akcją objęte zostaną tereny zielone w Rzeszowie m.in. wszystkie parki, Bulwary, Olszynki, a także place zabaw. Chłodnicki zaznaczył, że akcja oprysków zostanie powtórzona za trzy tygodnie.

Żyjące w polskich lasach, parkach i ogrodach kleszcze powodują kleszczowe zapalenie mózgu, a także inne choroby: boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę. Ocenia się, że około 3-15 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zarażonych wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu w ostatnich latach dochodzi u ok. 200 osób rocznie w całym kraju.

Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.