PARTNER PORTALU
  • BGK

Są przetargi, trudno o wykonawców. Kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji

  • RynekZdrowia.pl    19 kwietnia 2018 - 17:50
Są przetargi, trudno o wykonawców. Kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji
Tak dobrej koniunktury na rynku budowlanym nie było od lat. (fot. pixabay.com)

Szpitalom coraz trudniej znaleźć wykonawców robót budowlanych. Część przetargów nie dochodzi do skutków, a ceny przedstawiane przez oferentów przekraczają kosztorysy nawet o 30 proc. Firmy wolą budować dla prywatnych inwestorów, bo nie ograniczają ich wtedy ramy zamówień publicznych. Część szpitalnych inwestycji może się opóźnić.
Tak dobrej koniunktury na rynku budowlanym nie było od lat. Firmy mogą przebierać ofertach. Skutek jest taki, że przestały się interesować zamówieniami publicznymi. A to oznacza, że prowadzące modernizacje szpitale muszą liczyć się z wydłużeniem czasu trwania inwestycji oraz wzrostem ich kosztów.

Jak zauważa Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, sytuacja na rynku budownictwa szpitalnego staje się dla inwestorów tak trudna, że, nawet mając pieniądze, nie mogą znaleźć wykonawców.

W szpitalu rozpoczyna się modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego. Wykonawcę wyłoniono w drugim przetargu. - Kiedy przygotowywaliśmy ten przetarg obdzwoniliśmy wykonawców, którzy kiedyś u nas wykonywali roboty i z których byliśmy zadowoleni. Zapytaliśmy czy będą brać udział w postępowaniu. Większość firm odpowiedziała, że ich to nie interesuje, bo portfel zamówień mają wypełniony do końca roku - mówi nam dyrektor.Jeszcze 5-6 lat temu firmy konkurując o zamówienia na rynku budownictwa szpitalnego obniżały koszty nawet o 20 proc. poniżej tych, które przewidywał kosztorys. Dzisiaj taka sytuacja jest już tylko wspomnieniem. To wykonawcy dyktują ceny. - W tej chwili przetarg, w którym uzyskujemy cenę na poziomie kosztorysu inwestorskiego jest bardzo dobrym przetargiem. Najczęściej oferta jest droższa niż zakłada kosztorys i trzeba znaleźć dodatkowe środki - zaznacza dyrektor Bigos-Jaworowska.

W pierwszym przetargu na modernizację oddziału ginekologiczno-położniczego w oświęcimskim szpitalu firma złożyła ofertę przekraczającą założenia kosztorysu o 28 proc. W powtórnym przetargu wystartowały dwie firmy. Ta, która wygrała zaproponowała, że zmodernizuje oddział, ale za cenę ok. 12-13 proc. większą niż zakładana przez inwestora. Trzeba było znaleźć dodatkowe pieniądze. Niewielką kwotę znalazł szpital, a resztę - ok. 600 tys. zł - dołożył organ prowadzący, czyli starostwo.

Czytaj więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.