PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd wspiera szpitale w walce o pieniądze z NFZ

  • RynekZdrowia.pl    7 marca 2018 - 10:03
Samorząd wspiera szpitale w walce o pieniądze z NFZ
Wojewódzki Szpital Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju (fot. PTWP / Grzegorz Giereszczak)

Szpitale negocjują z NFZ zapłatę tzw. nadwykonań. Pilnie potrzebują gotówki, bo mają dodatkowe wydatki związane z obiecanymi podwyżkami dla lekarzy rezydentów i specjalistów. Tego wydatku płatnik nie przewidział. Fundusz zapowiada, że w drugim półroczu 2018 r. podwyższy wyceny świadczeń. Szpitale nie chcą czekać.
W województwie śląskim pięć marszałkowskich lecznic domaga się całej zapłaty za świadczenia wykonane w ubiegłym roku ponad limit określony w umowie z NFZ. Chodzi o pieniądze dla: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu - 3,1 mln zł, Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - ponad 2 mln zł, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - blisko 1,6 mln zł, Szpitala Zakaźnego w Chorzowie - 200 tys. zł i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju - 3 mln zł.

Różnica między żądaniami szpitali a propozycją NFZ to 7,5 mln zł.

Warto zauważyć, że na twardą postawę lecznic w negocjacjach z płatnikiem miało wpływ stanowisko zarządu województwa śląskiego. Szpitale poparł odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka. Powiedział, że żaden ze szpitali nie może podpisać ugody, bo podpisując ją de facto zrzeka się walki o całą resztę pieniędzy, tych których NFZ nie uznaje.

- Nasza propozycja idzie w dwóch kierunkach: albo NFZ usiądzie z nami do stołu i zastanowimy się, ile z tych 7,5 mln zł może wrócić do naszych szpitali, albo podpiszemy z NFZ ugody w taki sposób, że nie zrzekniemy się roszczeń wobec NFZ o zrealizowane przez nas procedury medyczne - sprecyzował stanowisko 20 lutego na konferencji prasowej.

- Postawa szpitali wobec NFZ zależy od organu tworzącego i sytuacji finansowej szpitala - skomentował sytuację Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dyrektor SPZOZ nr 2 w Mysłowicach (szpital wziął proponowane przez NFZ pieniądze za nadwykonania).

- Jeśli np. marszałek uzna, że należy dochodzić zapłaty, to z jego politycznym wsparciem dyrekcja wejdzie w spór z płatnikiem. Ale jeśli władze samorządowe dojdą do wniosku, żeby brać co dają i nie procesować się latami z Funduszem, to szpital przyjmie propozycję zapłaty - wyjaśnił nam Mariusz Wołosz, ale przyznał również, że w ostatnich latach szpitalom zapłacono najwięcej nadwykonań.

- Śląski OW NFZ w 2017 r. przekazał szpitalom marszałkowskim, drogą dotacji budżetowej czy aneksów zwiększających, ponad 104 miliony złotych dodatkowych środków, ponad obowiązujące umowy - podkreśliła Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Czytaj więcej na www.rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.