PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd zapowiada walkę o Cibórz

  • RynekZdrowia.pl    22 sierpnia 2017 - 19:16
Samorząd zapowiada walkę o Cibórz
Oddział neurologii w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu rocznie przyjmuje ok. 800 pacjentów. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej szpitale psychiatryczne znalazły się poza tzw. siecią, co oznacza, że tak jak do tej pory muszą przystępować do konkursów NFZ. Wśród nich jest Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu, któremu w związku ze zmianami grozi zamknięcie oddziału neurologii.
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, marszałek Elżbieta Anna Polak zapowiada walkę o Cibórz.

- Złożymy protest do NFZ oraz Ministra Zdrowia. Będziemy też apelować o wsparcie podczas Konwentu Marszałków. Zarząd województwa nie odpuści - mówi marszałek.

Problem szpitala pojawił się momencie, kiedy to Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił konkurs na świadczenia medyczne w zakresie neurologii i udarów. Jednostka leczy to schorzenie, ale nie posiada osobnego oddziału udarowego.

- To wykluczyło możliwość ubiegania się naszego szpitala o kontrakt w tym zakresie. Leczymy udary, nie leczymy tylko tych ostrych przypadków. Rozwiązaniem jest ogłoszenie dwóch konkursów: na neurologie i udary. Połączenie tych dwóch obszarów nas wyklucza - wyjaśnia dyrektor jednostki Beata Sudnik-Kotus.

Jak podkreśla dr Grzegorz Rossa, zastępca dyr. ds. lecznictwa, kierownik oddziału neurologii likwidacja takiego oddziału powoduje ograniczenie dostępu do tych usług pacjentom.

- Jest 5 takich oddziałów regionie i to jest stan optymalny - wyjaśnia.

Oddział neurologii w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu ma 50-letnią historię. Rocznie przyjmuje ok. 800 pacjentów. Posiada on wysokospecjalistyczny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Na oddziale prowadzona jest diagnostyka, leczenie i rehabilitacja pacjentów cierpiących na choroby centralnego i obwodowego układu nerwowego: choroby naczyń mózgowych, parkinsonizmy, padaczki, stwardnienie rozsiane, guzy układu nerwowego, bóle głowy itp. Współpracuje szeroko z oddziałem psychiatrii.

Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak samorząd bardzo zainwestował w ten oddział i zrobi wszystko, aby nie dopuścić do jego zamknięcia.

Czytaj więcej tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.