PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe programy profilaktyczne: Opinia AOTMiT stanie się wiążąca?

  • Rynek Zdrowia    9 grudnia 2016 - 10:25
Samorządowe programy profilaktyczne: Opinia AOTMiT stanie się wiążąca?

(fot.arch.)

• Od 2009 roku samorządowe programy polityki zdrowotnej opiniowane są przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
• Michał Sawicki z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podczas konferencji "Zdrowie publiczne, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (która 8 grudnia odbyła się w Gdańsku) zwracał uwagę, że jakość tych programów z roku na rok jest coraz lepsza.
• Wskazał jednocześnie, że nadal część projektów nie zawiera wszystkich istotnych elementów, które są konieczne dla wydania pozytywnej opinii.
Chodzi o takie kwestie jak np.: dokładna charakterystyka i liczebność docelowej populacji, która ma zostać objęta programem; kryteria włączenia do programu (zdefiniowane przed jego wdrożeniem); określenie zdrowotnego efektu populacyjnego.

- Zdarza się także, że projekty nie uwzględniają budżetu na ich realizację lub budżet ten jest skonstruowany wadliwie - np. nie uwzględnia wszystkich kosztów składowych - w tym wynagrodzeń, wynajmu pomieszczeń, działań edukacyjnych, promocji i informacji - wyliczał Michał Sawicki, kierownik Działu Programów Zdrowotnych w AOTMiT. 

Na razie opinia AOTMiT nie jest dla samorządów wiążąca, jednak zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (konsultacje tych zmian potrwają do 19 grudnia br.), negatywna opinia o programie wydana przez Agencję stanie się dla wnioskodawcy wiążąca.

- Ponadto po zakończeniu programu, jego realizator będzie zobligowany do opracowania w ciągu trzech miesięcy raportu końcowego, oceniającego m.in. skuteczność działań podjętych w trakcie prowadzenia programu - informował przedstawiciel AOTMiT. - To jest na razie projekt. Trwają konsultacje, dlatego warto zgłaszać wszelkie uwagi i opinie - apelował.

Z drugiej strony, zgodnie z projektem nowelizacji, zwiększy się katalog programów polityki zdrowotnej nie wymagających opiniowania przez AOTMiT. Dotyczyć to będzie między innymi kontynuacji programów, które już wcześniej uzyskały pozytywną opinię Agencji, a także programów obejmujących chorobę lub problem zdrowotny, wobec którego zostały wydane rekomendacje prezesa AOTMiT.

Więcej czytaj na RynekZdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.