PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe programy profilaktyczne: Opinia AOTMiT stanie się wiążąca?

  • Rynek Zdrowia    9 grudnia 2016 - 10:25
Samorządowe programy profilaktyczne: Opinia AOTMiT stanie się wiążąca?
(fot.arch.)

• Od 2009 roku samorządowe programy polityki zdrowotnej opiniowane są przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
• Michał Sawicki z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podczas konferencji "Zdrowie publiczne, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (która 8 grudnia odbyła się w Gdańsku) zwracał uwagę, że jakość tych programów z roku na rok jest coraz lepsza.
• Wskazał jednocześnie, że nadal część projektów nie zawiera wszystkich istotnych elementów, które są konieczne dla wydania pozytywnej opinii.
Chodzi o takie kwestie jak np.: dokładna charakterystyka i liczebność docelowej populacji, która ma zostać objęta programem; kryteria włączenia do programu (zdefiniowane przed jego wdrożeniem); określenie zdrowotnego efektu populacyjnego.

- Zdarza się także, że projekty nie uwzględniają budżetu na ich realizację lub budżet ten jest skonstruowany wadliwie - np. nie uwzględnia wszystkich kosztów składowych - w tym wynagrodzeń, wynajmu pomieszczeń, działań edukacyjnych, promocji i informacji - wyliczał Michał Sawicki, kierownik Działu Programów Zdrowotnych w AOTMiT. 

Na razie opinia AOTMiT nie jest dla samorządów wiążąca, jednak zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (konsultacje tych zmian potrwają do 19 grudnia br.), negatywna opinia o programie wydana przez Agencję stanie się dla wnioskodawcy wiążąca.

- Ponadto po zakończeniu programu, jego realizator będzie zobligowany do opracowania w ciągu trzech miesięcy raportu końcowego, oceniającego m.in. skuteczność działań podjętych w trakcie prowadzenia programu - informował przedstawiciel AOTMiT. - To jest na razie projekt. Trwają konsultacje, dlatego warto zgłaszać wszelkie uwagi i opinie - apelował.

Z drugiej strony, zgodnie z projektem nowelizacji, zwiększy się katalog programów polityki zdrowotnej nie wymagających opiniowania przez AOTMiT. Dotyczyć to będzie między innymi kontynuacji programów, które już wcześniej uzyskały pozytywną opinię Agencji, a także programów obejmujących chorobę lub problem zdrowotny, wobec którego zostały wydane rekomendacje prezesa AOTMiT.

Więcej czytaj na RynekZdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.