PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe szczepienia dopiero po opinii

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 czerwca 2011 - 07:05
Samorządowe szczepienia dopiero po opinii

Projekt samorządowego programu szczepień musi zaopiniować Agencja Oceny Technologii Medycznych. Trzeba go wcześniej zaplanować i dobrze przemyśleć, gdyż ma ona na wydanie opinii trzy miesiące.
Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych taki projekt programu szczepień musi spełnić określone kryteria – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przede wszystkim trzeba wykazać wpływ na poprawę zdrowia obywateli. Konieczne jest wykazanie skutków następstw choroby lub stanu zdrowia, szczególnie gdy prowadzą one do śmierci, niezdolności do samodzielnej egzystencji lub pracy czy przewlekłej choroby.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w sferze profilaktyki i promocji zdrowia konieczne jest przekonanie i udokumentowanie, że są one odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej.

Zanim program zostanie zaakceptowany, oceniany jest też pod kątem wpływu na poprawę jakości życia bez istotnego wpływu na jego długość. Oceniane są też jego skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo oraz stosunek uzyskiwanych korzyści zdrowotnych do ryzyka zdrowotnego. Brane są pod uwagę również skutki finansowe dla systemu ochrony zdrowia.

Program powinien być skierowany na jeden wybrany problem zdrowotny, dokładnie określony, możliwy do zmierzenia (oszacowania), któremu można zapobiegać u członków wybranej grupy docelowej. W ramach programu powinny być podejmowane działania o udowodnionej skuteczności.

Zgłaszając projekt programu do zaopiniowania przez AOTM, należy podać nazwę programu i okres, na jaki jest on planowany. Należy opisać problem zdrowotny, jakiego dotyczy program, i wskazać, jakie cele chce się nim osiągnąć.

Konieczne jest wskazanie adresatów programu, w tym oszacowanie, jak dużej grupy populacji może on dotyczyć. Trzeba opisać zasady organizacji programu, w tym m.in. planowane interwencje, kryteria i sposób kwalifikacji uczestników oraz dowody skuteczności planowanych działań. Należy też podać, jakie będą koszty związane z realizacją programu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.