Samorządowiec ostro krytykuje NFZ

  • Rynek Zdrowia/Gazeta.pl
  • 22-07-2012
  • drukuj
Roman Kolek, wieloletni wiceszef opolskiego oddziału NFZ, obecnie członek zarządu regionu odpowiedzialny za zdrowie, włączył się do dyskusji na temat wzmocnienia polityki zdrowotnej prowadzonej w województwach i skrytykował Fundusz nazywając go scentralizowanym molochem.
Samorządowiec ostro krytykuje NFZ
Dziś, reprezentując samorząd wojewódzki, Kolek twierdzi, że system został scentralizowany do granic możliwości, a ”prezes NFZ przez ostatnie kilka lat, siedząc daleko w Warszawie, podejmował decyzje - może i dobre z punktu widzenia kosztów funkcjonowania systemu zdrowotnego, ale niekoniecznie dobre dla pacjenta”.

Jego propozycja jest oczywista: należy powołać regionalnych płatników, którzy powinni być względem siebie konkurencyjni.

- Muszą walczyć o pacjenta. Jeżeli na przykład na Opolszczyźnie zaoferujemy danemu pacjentowi lepszy serwis medyczny przy jego schorzeniu niż w regionie, gdzie mieszka, to ów pacjent - bez względu na miejsce zamieszkania - może przyjść do nas i wybrać nas jako swojego ubezpieczyciela - wyjaśnia Kolek.

Dodaje, że wtedy do regionalnego płatnika trafią środki, które na poziomie centralnym powinny zostać wyliczone adekwatnie do problemów zdrowotnych tego pacjenta.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

NFZ do rozwiązania - stworzyć coś na wzór Kas Chorych,składkę podwyższyć, założyć konto każdemu pacjentowi skierować na konto większą część składki a część przeznaczyć na tzw. wzajemne zobowiązania społeczne i po sprawie, już za J. Buzka rozpoczęli tę procedurę ale widocznie szybko się zorientowali,... że nie będzie można nic skręcić bo wszystko byłoby zbyt przejrzyste niestety, no to mamy co mamy rozwiń

MIlena, 2012-07-23 22:53:52 odpowiedz

dlaczego politycy robią obywatelom "wodę z mózgu"Nie może być tak aby w gruncie rzeczy ubogi fundusz /a ubogi bo składki są zbyt małe w stosunku do potrzeb / utrzymywał szpitale i inne podmioty odpowiedzialne za opiekę medyczną.Za opiekę medyczną dla swoich obywateli odpowiedzialne są ...samorządy - tak jak i za szkolnictwo ,policję ,infraktusturę.Dopiero w tak- mam nadzieję - dobrze zorganizowanych ,wyposażonych przez samorządy szpitalach,przychodniach ,zakładach radiologii itd UBEZPIECZYCIEL /może wykupywać usługi i medyczne o standarcie zależnym od swoich możliwości finansowych.A u nas dyrektorzy /menadżerowie ?/ciągle żądają większych kontraktów z NFZ -tu bo jest to podstawowe żródło ich przychodów.Niech politycy powiedzą wreszcie prawdę .Ale to jest niemożliwe - bo polityka to stara (...).Dopóki społeczeństwo nie upomni się o swoje prawa- będzie status idem. rozwiń

miska, 2012-07-23 21:47:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE