PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowiec ostro krytykuje NFZ

  • Rynek Zdrowia/Gazeta.pl    22 lipca 2012 - 09:47
Samorządowiec ostro krytykuje NFZ

Roman Kolek, wieloletni wiceszef opolskiego oddziału NFZ, obecnie członek zarządu regionu odpowiedzialny za zdrowie, włączył się do dyskusji na temat wzmocnienia polityki zdrowotnej prowadzonej w województwach i skrytykował Fundusz nazywając go scentralizowanym molochem.
Dziś, reprezentując samorząd wojewódzki, Kolek twierdzi, że system został scentralizowany do granic możliwości, a ”prezes NFZ przez ostatnie kilka lat, siedząc daleko w Warszawie, podejmował decyzje - może i dobre z punktu widzenia kosztów funkcjonowania systemu zdrowotnego, ale niekoniecznie dobre dla pacjenta”.

Jego propozycja jest oczywista: należy powołać regionalnych płatników, którzy powinni być względem siebie konkurencyjni.

- Muszą walczyć o pacjenta. Jeżeli na przykład na Opolszczyźnie zaoferujemy danemu pacjentowi lepszy serwis medyczny przy jego schorzeniu niż w regionie, gdzie mieszka, to ów pacjent - bez względu na miejsce zamieszkania - może przyjść do nas i wybrać nas jako swojego ubezpieczyciela - wyjaśnia Kolek.

Dodaje, że wtedy do regionalnego płatnika trafią środki, które na poziomie centralnym powinny zostać wyliczone adekwatnie do problemów zdrowotnych tego pacjenta.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • MIlena, 2012-07-23 22:53:52

    NFZ do rozwiązania - stworzyć coś na wzór Kas Chorych,składkę podwyższyć, założyć konto każdemu pacjentowi skierować na konto większą część składki a część przeznaczyć na tzw. wzajemne zobowiązania społeczne i po sprawie, już za J. Buzka rozpoczęli tę procedurę ale widocznie szybko się zorientowali,... że nie będzie można nic skręcić bo wszystko byłoby zbyt przejrzyste niestety, no to mamy co mamy  rozwiń
  • miska, 2012-07-23 21:47:50

    dlaczego politycy robią obywatelom "wodę z mózgu"Nie może być tak aby w gruncie rzeczy ubogi fundusz /a ubogi bo składki są zbyt małe w stosunku do potrzeb / utrzymywał szpitale i inne podmioty odpowiedzialne za opiekę medyczną.Za opiekę medyczną dla swoich obywateli odpowiedzialne są ...samorządy - tak jak i za szkolnictwo ,policję ,infraktusturę.Dopiero w tak- mam nadzieję - dobrze zorganizowanych ,wyposażonych przez samorządy szpitalach,przychodniach ,zakładach radiologii itd UBEZPIECZYCIEL /może wykupywać usługi i medyczne o standarcie zależnym od swoich możliwości finansowych.A u nas dyrektorzy /menadżerowie ?/ciągle żądają większych kontraktów z NFZ -tu bo jest to podstawowe żródło ich przychodów.Niech politycy powiedzą wreszcie prawdę .Ale to jest niemożliwe - bo polityka to stara (...).Dopóki społeczeństwo nie upomni się o swoje prawa- będzie status idem.  rozwiń