PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowy szpital też może być na plus

  • AZA    16 sierpnia 2010 - 10:21
Samorządowy szpital też może być na plus

Szpital pod patronatem samorządów po restrukturyzacji też ma szansę - pokazują to w Piotrkowie Trybunalskim.
Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej - pod taką nazwą funkcjonuje od stycznia 2010 roku Szpital Rejonowy przy ulicy Roosevelta 3 w Piotrkowie Trybunalskim, od czterech lat (2006-2009) osiąga dodatni wynik finansowy. Stabilna sytuacja placówki to efekt kilkuletnich działań restrukturyzacyjnych dyrekcji, związków zawodowych szpitala, a także samorządu powiatowego, któremu PZOZ podlega. - Udzielona szpitalowi w 2006 roku pożyczka z budżetu powiatu w wysokości 1,5 mln złotych - ale również program rządowy, dzięki któremu udało się spłacić część zadłużenia - pozytywnie wpłynęły na obecny wynik finansowy - podkreślaja w powiatowy starostwie w Piotrkowie.

Przy jednoczesnym spłacaniu długoterminowych zobowiązań, dyrekcji placówki udało się przeprowadzić poważne inwestycje np.: remont oddziału położniczo - ginekologicznego i noworodkowego (przełom 2007/2008). Odnowiono oddziały kardiologii, urologii i chirurgii. Poprawie uległy także warunki przyjmowania pacjentów korzystających z Poradni Chirurgicznej, która obecnie mieści się w budynku po byłej pralni w głębi placu przy ulicy Roosevelta. Przeprowadzono szereg remontów w Ośrodkach Zdrowia podległych PZOZ przy ul. Armii Krajowej, a także przy ulicy Broniewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Jak do tego doszło? Przed dwoma laty z inicjatywy władz powiatowych dyrekcja szpitala wystąpiła do miasta Piotrkowa oraz gmin Ziemi Piotrkowskiej z propozycją wparcia działalności szpitala. Zaproponowano złotówkę od mieszkańca, którą samorządy pokrywają ze swoich budżetów. Na tę współpracę w 2009 roku zgodziły się niemal wszystkie samorządy, oprócz miasta Piotrkowa i gminy Rozprza.

- Trwają rozmowy z władzami obu samorządów i mam nadzieję, że przyniosą one oczekiwany efekt – przyznaje dyrektor PZOZ Paweł Banaszek. - Prawie 70 procent pacjentów naszych placówek to mieszkańcy Piotrkowa. W minionych latach władze miasta przeznaczyły w sumie kwotę 180 tysięcy złotych, ale liczymy, że w tym roku również otrzymamy takie wsparcie. Kwota jaką dysponowaliśmy w 2009 roku, czyli 200 tysięcy złotych (100 tysięcy budżet powiatu, 100 tysięcy gminy powiatu piotrkowskiego) pozwala na dofinansowanie zakupu nowoczesnej aparatury, która jest niezbędna do właściwej diagnostyki. W roku 2010 mamy już podpisane umowy o dotacje z gminami Grabica, Moszczenica, Gorzkowice, Wola Krzysztoporska, Łęki Szlacheckie oraz z Powiatem Piotrkowskim. Wierzę, że na tym nie koniec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.