Samorządy chcą wspomóc finansowo tyski szpital

Lokalne samorządy wyraziły chęć finansowego zaangażowania w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach, tak, by mógł on nadal istnieć i rozwijać się. Apelują do samorządu województwa, by zrezygnował z planów sprzedaży zarządzającej szpitalem spółki Megrez.
Samorządy chcą wspomóc finansowo tyski szpital

Podczas czwartkowej sesji rady miasta prezydent Tychów Andrzej Dziuba przedstawił koncepcję dotyczącą przyszłości placówki, wypracowaną przez tyski samorząd oraz władze powiatu bieruńsko-lędzińskiego i gmin wchodzących w skład tego powiatu.

Dziuba oświadczył, że samorządy nie mają zamiaru kupować udziałów w spółce Megrez, ale chciałyby ją dokapitalizować "w takim zakresie, w jakim to tylko będzie możliwe". "Jestem już po rozmowie ze starostą bieruńsko-lędzińskim, burmistrzami Bierunia, Imielina, Lędzin oraz wójtami Bojszów i Chełmu Śląskiego, i jesteśmy gotowi zaangażować się finansowo, tak by szpital mógł działać i rozwijać się, spełniając wszystkie wymagania (...)" - powiedział prezydent.

Czytaj też:  Okrągły stół ws. tyskiego szpitala: powinno go przejąć miasto

Propozycję lokalnych samorządów Dziuba zamierza przedstawić podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego i podczas rozmów z marszałkiem województwa Mirosławem Sekułą. "Będziemy prosić marszałka województwa, by odstąpił od planów sprzedaży spółki i pozwolił na podwyższenie kapitału spółki, tak by nowe udziały znalazły się w rękach samorządów - miasta Tychy, powiatu bieruńsko-lędzińskiego i gmin wchodzących w skład tego powiatu" - dodał prezydent Dziuba.

W czwartkowych obradach tyskich radnych wziął udział Mariusz Kleszczewski - odpowiedzialny za problematykę zdrowotną wicemarszałek woj. śląskiego. Wyraził zadowolenie, że lokalne samorządy chcą zaangażować się w przyszłość szpitala.

Podczas czwartkowej sesji tyscy radni przez aklamację przyjęli apel do marszałka Sekuły w sprawie spółki Megrez. Rada zapewniła w nim o gotowości samorządu do objęcia nowych udziałów w spółce Megrez na najbliższej sesji.

Przyszłość tyskiego szpitala była także przedmiotem środowego spotkania, w którym wzięli udział m.in. związkowcy i politycy. Uczestnicy spotkania opowiedzieli przeciw sprzedaży placówki w prywatne ręce. Za optymalne uznali przejęcie placówki przez miasto.

Obecnie placówka należy do spółki Megrez, należącej w 100 proc. do woj. śląskiego, która w 2012 r. przejęła kontrakt i zarządzanie oddziałami szpitalnymi dawnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach.

O przyszłości tyskiego szpitala prezydent Dziuba niedawno rozmawiał już z marszłakiem Sekułą. Obaj panowie zapewnili, że ich "wspólnym, strategicznym celem jest zachowanie dotychczasowych funkcji szpitala wojewódzkiego, jako jednostki świadczącej specjalistyczne usługi medyczne oraz dalszy rozwój tej placówki".

Marszałek i prezydent zgodzili się też, że spółka, zarządzająca obecnie szpitalem, wymaga dodatkowych nakładów finansowych, niezbędnych, by przystosować placówkę do wymagań UE i NFZ. "Dlatego, działając wspólnie, obie strony z należytą starannością dokonają wyboru partnera, który zrealizuje to zadanie" - napisali Sekuła i Dziuba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE