Samorządy chętne do zainwestowania w robota medycznego

  • Rynek Zdrowia/Rzeczpospolita
  • 05-12-2016
  • drukuj
Samorządowcy deklarują, że gdy operacje z użyciem robota chirurgicznego da Vinci zostaną wycenione, wiele gmin by w niego zainwestowało.
Samorządy chętne do zainwestowania w robota medycznego
Zabiegi przy użyciu robotów chirurgicznych to standard w Europie i na świecie (fot.youtube)

Zabiegi przy użyciu robotów chirurgicznych to standard w Europie i na świecie. Dostępne są we Francji, Niemczech czy Hiszpanii, w Rumunii, w Czechach, na Węgrzech - wylicza "Rzeczpospolita".

Operacja przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci, gdzie polscy lekarze od wielu lat czekają na ich finansowanie w wielu przypadkach pozwala dużo szybciej wrócić do sprawności - nawet po kilku dniach od zabiegu. Nie wymaga też antybiotykoterapii, przetaczania krwi czy długiej hospitalizacji.

Gdyby NFZ płacił za operacje robotem chirurgicznym, wiele samorządów by w niego zainwestowało. Warunkiem jest jednak, by urządzenie było efektywne ekonomicznie, wykorzystywane na tyle często, żeby zdążyło się zamortyzować zanim okaże się przestarzałe.

By móc leczyć za pomocą robota medycznego, procedura, w ramach której rozliczane będą zabiegi, musi zostać wyceniona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Taryfikacja musi pokrywać koszty utrzymania sprzętu i realizacji zabiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE