PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy mają problem z programem Senior-WIGOR

  • Rynek Seniora    29 czerwca 2015 - 13:03
Samorządy mają problem z programem Senior-WIGOR

Czy można otrzymać dotację na istniejący dzienny dom pobytu? (fot. fotolia)

Samorządy zainteresowane utworzeniem na swoim terenie placówek „Senior-WIGOR” mają czas do końca czerwca na złożenie wniosku. Czasu jest już mało, a wątpliwości pozostają.
Czy można otrzymać dotację na istniejący dzienny dom pobytu? Czy Dzienny Dom „Senior-WIGOR” ma stanowić oddzielny obiekt, czy może zostać utworzony w wydzielonych pomieszczeniach? To niektóre spośród pytań zadawanych przez samorządy w związku z prowadzonym przez ministerstwo pracy konkursem o dotacje z programu Senior-WIGOR.

Można dostać dotację na istniejący dom pobytu, ale...

Te samorządy, które otrzymają dofinansowanie, do końca roku mają zrealizować zadania przewidziane w programie (stworzyć dzienne domy pobytu). Część z nich chciałaby uzyskać dofinansowanie do już istniejących dziennych domów pobytu. Ministerstwo tłumaczy jednak, że nie ma takiej możliwości - chyba, że zakończą one działalność w istniejącej formie i rozpoczną jako placówki "Senior-WIGOR”. Samorządy zwracają jednak uwagę, że takie przekształcenie wymaga czasu. Tego zaś brakuje, ponieważ harmonogram realizacji programu na ten rok jest napięty.

Zdaniem Bernadety Skóbel, kierownika Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich, jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

- W naszej ocenie ewentualny obowiązek przekształcenia placówki na placówkę „Senior-WIGOR” w rozumieniu Programu Wieloletniego "Senior-WIGOR” na lata 2015–2020, powinien nastąpić nie tyle przed dniem upływu terminu składania ofert, ile przed zawarciem umowy w MPiPS, o ile dana jednostka samorządu terytorialnego w ogóle znajdzie się na liście podmiotów wybranych do dofinansowania - mówi.

Wyzwanie: krótki czas realizacji inwestycji

- Odnosząc się jeszcze do odpowiedzi MPiPS - sama uchwała intencyjna w przedmiocie przekształcenia jednostki organizacyjnej stanowi o zamiarze podjęcia określonych działań w przyszłości - mówi przedstawicielka ZPP. - Nawet gdyby taka uchwała została podjęta przed dniem upływu terminu składania ofert, jej skutkiem nie będzie powstanie placówki „Senior-Wigor” w rozumieniu programu na dzień 30 czerwca 2015 r. - tłumaczy.

Jej zdaniem należy założyć, że w pierwszym roku obowiązywania Programu oferty złożą te jednostki samorządu terytorialnego, które uznają, że koniec tego roku to realna perspektywa czasowa do realizacji wszystkich zamierzonych działań.

- Zapewne w liczbie 100 placówek wspomnianych przez Ministerstwo Pracy (rząd deklaruje, że powstanie do końca tego roku co najmniej tyle domów „Senior-WIGOR”- red.) znajdą się takie, które zostaną stworzone na bazie już funkcjonujących dziennych domów. Czas na podjęcie stosownych prac inwestycyjnych w przypadku zupełnie nowej placówki rzeczywiście jest bardzo krótki - mówi Skóbel.

Związek Powiatów Polskich o programie

Jak Związek Powiatów Polskich ocenia cały program (wymogi stawiane placówkom, obowiązki nałożone na samorządy, przyjęty harmonogram realizacji na ten rok)?  - Projekt Programu został uzgodniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Cieszymy się, że taki Program w ogóle został zainicjowany - odpowiada przedstawicielka ZPP. 

- Uwagi zgłaszane w toku uzgodnień przez organizacje samorządowe wchodzące w skład KWRiST były w większości uwzględniane. Jeżeli chodzi o termin konkursu, rzeczywiście jest on bardzo krótki. Dłuższy termin z pewnością pozwoliłby samorządom przygotować lepsze, lepiej dopracowane i przemyślane oferty.

Bernadeta Skóbel tłumaczy, że samorządy zdają sobie sprawę, że jest to pierwszy rok działania Programu.  - Po pierwszej edycji okaże się jak sprawdził się on w praktyce. Być może będą potrzebne pewne korekty - mówi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Prezes, 2015-07-02 10:54:12

    Chętnie podzielimy sie informacją i podpowiemy samorządom co zrobić by taka placówka stała się po części samofinansującą placówką, wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasze do kontakt mail:generalny@o2.pl