PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nas uleczą

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 stycznia 2013 - 07:38
Samorządy nas uleczą

Zapowiada się rewolucja w zdrowiu: zniknie centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, a zastąpi ją Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych. Instytucję taką zamierza powołać do życia Ministerstwo Zdrowia.
Ma ona przejąć wiele zadań, które do tej pory wypełniała centrala funduszu - chociażby prowadzenie centralnego wykazu ubezpieczonych Zdrowia - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Projekt ustawy decentralizującej fundusz przewiduje, że regiony będą prowadziły samodzielną politykę zdrowotną na obszarze województwa i kontraktowały świadczenia.

Czytaj też: Projekt decentralizacji NFZ na finiszu

Wpływ na fundusze ma uzyskać samorząd. Podstawą do tworzenia regionalnej polityki zdrowotnej stanie się dokument nazywany mapą oceny potrzeb zdrowotnych, przygotowany przez wojewodę współpracującego z radą ds. oceny potrzeb zdrowotnych (tworzoną przez ekspertów i przedstawicieli samorządów).

Wojewoda będzie wydawał opinie o celowości inwestycji w nowe szpitale czy przychodnie. Brak takiej opinii będzie oznaczał, że inwestor nie dostanie kontraktu z wojewódzkim funduszem zdrowotnym - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Skansen, 2013-01-24 19:01:50

    To początek tworzenia republik unijnych,a POLSKA będzie regionem NADWIŚLAŃSKIM.Samorządy część szpitali w powiatach zlikwidują,albo na siłę sprywatyzują.Leczenia nie będzie i w ten sposób nadmiar starych ludzi ubędzie.
  • trala, 2013-01-24 18:13:51

    Same eksperymenty i nic z tego nie wynika, a tu chodzi o szybka poprawe w tej sluzbie. Zwiekszyc nabor na medycyne, niech bedzie przerost lekarzy , dopiero sie sytuacja moze poprawic.