Samorządy potrzebują wsparcia w tworzeniu programów zdrowotnych

Agencja Oceny Technologii Medycznych opiniuje co roku kilkaset samorządowych programów zdrowotnych. Coraz więcej z nich jest odrzucanych. Zdaniem ekspertów, jest to skutek niepewnej sytuacji finansowej samorządów, skomplikowanych przepisów prawa oraz niejasnych wymogów wobec wniosków.
Samorządy potrzebują wsparcia w tworzeniu programów zdrowotnych

Jak wskazują badania Związku Powiatów Polskich, odsetek samorządów realizujących programy zdrowotne od kilku lat nie zmienia się. Pomimo tego, skutki pogarszającej się sytuacji finansowej coraz częściej dają o sobie znać.

Samorządy są coraz bardziej zainteresowane wprowadzaniem programów zdrowotnych. Na przestrzeni lat 2010-2012 liczba programów zdrowotnych opiniowanych przez AOTM wzrosła z 67 do 260. W pierwszym kwartale 2013 roku liczba wniosków wyniosła 79, co pozwala przypuszczać, że liczba ta do końca roku wzrośnie do około 300. Chociaż wartości te rosną, w ocenie AOTM - jakość składanych do opiniowania dokumentów spada.

W dobie kryzysu coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego decyduje się jedynie na kontynuację programów rozpoczętych w przeszłości. Ze względu na ograniczenia finansowe, wiele z nich nie zwiększa skali zadań.

W efekcie, coraz mniej osób w samorządach podejmuje się przygotowania nowych programów zdrowotnych, a odsetek samorządowych programów zdrowotnych, które uzyskały negatywne oceny AOTM, rośnie (do 41% w ubiegłym roku). Pozytywnie zaopiniowane wnioski z kolei często pozostawiają wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że niemal jedna trzecia z nich uzyskuje warunkową akceptację. Urzędnicy przygotowujący dokumentację do zaopiniowania, potrzebują wsparcia.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie eksperci przygotowali poradnik „Samorządowe programy zdrowotne. Jak je dobrze realizować?". Jest on skierowany do osób, które przygotowują samorządowe programy zdrowotne oraz chcą uzyskać praktyczne informacje i rady od profesjonalistów.

Materiał jest dostosowany do specyfiki pracy samorządu terytorialnego i zawiera porady oraz organizacyjne dotyczące samorządowych programów zdrowotnych.

Opracowanie zostało przygotowane przez samorządowców dla samorządowców, czerpiąc z doświadczenia autorów, zajmujących się od wielu lat prowadzeniem działań prozdrowotnych na tym poziomie. Podręcznik zawiera liczne opisy przypadków, które mogą spotkać na swojej drodze wnioskodawcy oraz praktyki tworzenia i realizacji programów zdrowotnych. Bezpłatny materiał w formie elektronicznej jest udostępniony na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.opzg.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nareszcie coś konstruktywnego! Think tank Forum Od-nowa pisał nie tak dawno na sowich stronach w artykule "Lepiej zapobiegać, niż leczyć" o konieczności zwiększenia profilaktyki zdrowotnej - to się wszystkim bardziej opłaci.

Lajkonik, 2013-08-19 11:07:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE