PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy prywatyzują szpitale, bo chcą uniknąć odpowiedzialności finansowej

 • Dziennik Gazeta Prawna    10 kwietnia 2015 - 11:15
Samorządy prywatyzują szpitale, bo chcą uniknąć odpowiedzialności finansowej
W Polsce sprywatyzowano już 43 szpitale samorządowe (fot. Fotolia)

Przekazanie zarządzania prywatnym podmiotom to sposób na pozbycie się odpowiedzialności za wyniki finansowe placówek medycznych. Należy się spodziewać, że tą drogą wkrótce pójdą kolejne samorządy.
Jak  informuje Dziennik Gazeta Prawna na rynku jest wielu inwestorów zainteresowanych nabywaniem placówek medycznych od samorządów. Największymi graczami są Grupa Nowy Szpital i EMC.

Dla inwestora bardziej atrakcyjna jest możliwość budowy sieci niż kupno pojedynczej placówki. Stąd duże zainteresowanie, ale zdecydowanie mniej dostępnych na rynku spółek, które można byłoby kupić.

Eksperci zwracają uwagę, że o ile prywatyzacja szpitala dla samorządu oznacza zdjęcie z niego odpowiedzialności za jego wyniki finansowe to nadal bat ekonomiczny wisi także nad spółką samorządową, bo musi się ona bilansować. Dlatego, w opinii analityków, biedniejsze powiaty, których przekształcone w spółki lecznice nadal generują długi, będą zainteresowane pozbywaniem się tego obciążenia.

Jak mówił nam wcześniej Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia na etapie tworzenia założeń do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Liczba ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy.

Jednak - jak tłumaczył rzecznik - od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej 58 szpitali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • wucewnik, 2015-04-15 10:26:35

  Do JOTKA: Bzdura. Jak staną się prywatne, to już nie będą polskie. Jak tam Cię wezmą na leczenie, to będziesz musiał dolarami płacić. Jak ich masz za dużo to jedź, nawet do ameryki. I nie opowiadaj platformianych bajek.
 • tango, 2015-04-12 17:11:12

  Czemu tu się dziwić. Przecież ten interes był zapowiadany wszem i wobec przez posłankę PO Sawicką a przygotowany i jak widać realizowany przez Kopaczową, zgodnie z zasadą co by tu jeszcze można zakombinować zanim zostanie tu goła pustynia.
 • antyurzednik, 2015-04-12 07:52:20

  Ja proponuje zrobić reformę podziału administracyjnego i zlikwidować 30% najmniejszych gmin i wszystkie powiaty, a zadania powiatów przenieść na gminy i województwa. Dzięki temu ogromne zaoszczędzone pieniądze, przeznaczyć na np lepsze uposażenie szpitali.