PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy przejmują szpitale, ale czy to się im w ogóle opłaca?

 • Jacek Janik/Rynek Zdrowia    4 kwietnia 2011 - 10:36
Samorządy przejmują szpitale, ale czy to się im w ogóle opłaca?

Zdaniem samorządowców uchwalona przez Sejm ustawa o działalności leczniczej przerzuca na jednostki samorządu terytorialnego nowe zadania bez wskazania źródeł ich sfinansowania.
Ponadto, m.in. ze względu na brak przepisów wykonawczych, ustawa jest nieczytelna i dopiero praktyka oraz rozporządzenia określą jej prawdziwą wartość.

18 marca Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej, kluczowej w pakiecie ustaw zdrowotnych – reguluje ona m.in. kwestię przekształceń szpitali. 31 marca Senat wprowadził do ustawy kilkadziesiąt poprawek.

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Jeśli samorządy nie wywiążą się z tego obowiązku, będą zmuszone w ciągu 12 miesięcy do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

– Ustawa w pewnym sensie przerzuca odpowiedzialność za szpitale na samorządy i nakazuje im podjęcie bardzo ważnej decyzji w krótkim czasie. Jeśli szpital wykazuje powstanie straty finansowej, musi zostać ona pokryta w ciągu trzech miesięcy albo powinna zapaść decyzja o przekształceniu w spółkę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Kasprzak, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i rozwoju SP ZOZ w Stargardzie Szczecińskim.

Sytuacja SP ZOZ-u w Stargardzie Szczecińskim jest z roku na rok coraz lepsza. Placówka nie ma finansowych zobowiązań wymagalnych, płynność finansowa też poprawia się z roku na rok.

– Nadal jesteśmy uzależnieni od NFZ i zbyt niskie kontrakty powodują problemy. Z tego powodu w działalności gospodarczej notujemy straty. Obecnie jednak nie przymierzamy się do zmiany formy organizacyjnej placówki. Czekamy na ostateczny kształt ustawy i zobaczymy, co będzie dalej – dodaje dyrektor Kasprzak.

Jednostki samorządu terytorialnego działają na zasadach budżetowych. W żadnym budżecie samorządowym do tej pory nie rezerwowano funduszy na pokrycie strat, jakie ewentualnie mogą przynieść placówki ochrony zdrowia.

– Aby takie pieniądze się znalazły, muszą pochodzić ze środków własnych lub dotacji czy subwencji, ponieważ tak jest skonstruowany budżet jednostki samorządu terytorialnego. Nie można jednak wskazać żadnej podstawy prawnej do ewentualnego pokrycia takich strat. Jedyną jest tzw. rządowy „plan B” – dotacja skarbu państwa wyrażona umową z ministrem zdrowia, na pokrycie zobowiązań publicznoprawnych przekształcanych placówek – mówi dr Andrzej Liszewski, rzecznik SP ZOZ-u w Żyrardowie i p.o. pełnomocnika ds. ochrony zdrowia starosty powiatu żyrardowskiego.

Jak dodaje, to źródło środków już się kończy, ponieważ wnioski w tej sprawie będą przyjmowane tylko do 20 sierpnia.– Trudno się spodziewać, aby zachwyt budziła ustawa, do której nie ma aktów wykonawczych i tym samym wskazania źródła środków, które samorząd mógłby wykorzystać na pokrycie strat szpitala – ocenia Andrzej Liszewski.

Jego zdaniem nie ma co dyskutować o funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w oparciu o spółki prawa handlowego – to rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, skuteczniejsze i efektywniejsze.

– Problemem jest, jak „przełknąć żabę”, czyli poradzić sobie z zobowiązaniami zakładów opieki zdrowotnej – dodaje.Dyrektor Elżbieta Kasprzak ze Stargardu Szczecińskiego zwraca uwagę też na to, że samorządy mają bardzo różną kondycję finansową, co spowodowane jest ich angażowaniem się w przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • TURKUS, 2011-04-04 18:47:16

  Jeżeli się nie zjawi ktoś kto rzuci grubym groszem na te szpitale to nie będzie dobrze i szpitale będą miały trudno stanąć na własnych nogach.
 • StanLew, 2011-04-04 15:03:28

  Szanowni Państwo Samorządy od dawna są już organami założycielskimi szpitali i od dawna ponoszą za ich działalność odpowiedzialność. Ustawa co zmienia ? Zmienia to, że nie daje możliwość odwlekania sprawy w czasie.
 • Korek, 2011-04-04 10:56:59

  Samorządowcy powinni przejąć te szpitale