PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy same reperują nocną opiekę medyczną

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 kwietnia 2011 - 06:12
Samorządy same reperują nocną opiekę medyczną

Władze miejscowości, w których nie ma już nocnych przychodni, wzięły sprawy we własne ręce. Dogadują się z przychodniami i szpitalami w sprawie nowych filii placówek.
Sukcesem zakończyły się już rozmowy w sprawie utworzenia filii m.in. w Szczebrzeszynie, Bobolicach, Polanowie czy Nowogardzie. Najnowszy punkt, w Nowym Dworze Mazowieckim, ma ruszyć 4 maja. Dyskusje o tym trwają m.in. w Tychowie i Rejowcu Fabrycznym oraz kilkudziesięciu innych miejscowościach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nocna pomoc po nowemu

Wszystko dlatego, że po 1 marca tego roku ubyło punktów opieki nocnej i świątecznej opłacanych przez NFZ. W niektórych regionach nawet o połowę. W większości powiatów została zaledwie jedna czynna placówka. Co prawda z lepszą obsadą lekarską i pielęgniarską oraz aparaturą diagnostyczną, ale położona dalej od mieszkańców. To efekt zarządzenia prezesa NFZ, które zniosło rejonizację, ale także fikcyjne dyżury przychodni.

Czytaj też: Protesty i blokady, czyli słabości nowego systemu opieki zdrowotnej

Stanisław Bodys, burmistrz miasta Rejowiec Fabryczny i wiceszef Unii Miasteczek Polskich. Podkreśla, że chodzi nie o to, aby przychodnia była w każdej najmniejszej miejscowości, ale aby była bardziej dostępna dla mieszkańców.

Czytaj też: Zostali bez całodobowej opieki medycznej

Utworzenie nowych „wieczorynek”, jak nazywane są otwarte w nocy przychodnie, umożliwiła zmiana stanowiska prezesa NFZ. Na koniec lutego, tuż przed wejściem w życie nowego zarządzenia, złagodził on przepisy dotyczące ich tworzenia. Był to efekt protestów zgłaszanych m.in. przez samorządy, które alarmowały, że pogorszy się dostępność opieki lekarskiej.

Przychodnie i szpitale, które dostały kontrakt, mogą więc otwierać filie placówek czy zlecać podwykonawstwo nocnej opieki medycznej. Niezależnie od tego wydatki funduszu nie ulegają zmianie, bo opłaty są ryczałtowe. Gminy, aby otworzyć punkt, oferują np. na promocyjnych zasadach lokale w gminnych przychodniach.

Dodatkowe miejsca opieki przybyły na przykład na Mazowszu – w Węgrowie i Siedlcach. Nowe placówki mają też powstawać w województwie lubelskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim czy pomorskim – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.