PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy spłacą stratę czy zamkną szpitale?

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 sierpnia 2013 - 08:51
Samorządy spłacą stratę czy zamkną szpitale?

1,4 mld zł. Tyle pieniędzy łącznie resort zdrowia zarezerwował na pomoc dla tych samorządów, które już zdecydowały albo są w trakcie przekształceń podległych im szpitali, poradni czy ambulatoriów. Tyle że marchewka okazała się wyjątkowo mało atrakcyjna.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" samorządy wolą pokryć ujemny wynik finansowy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ), niż zmieniać ich formę prawną. Z uzyskanych przed gazetę danych wynika, że od 2012 r. do 25 lipca tego roku z rządowej pomocy skorzystało zaledwie 17 samorządów. Łącznie trafiło do nich 78,4 mln zł. Tak nikłe zainteresowanie wsparciem przełożyło się również na samą liczbę przekształceń.

Czytaj też: Co z pomocą publiczną dla zadłużonych szpitali?

W okresie obowiązywania ustawy o działalności leczniczej, decyzją samorządu lub właściwego ministra przekształcono w spółkę prawa handlowego 35 SPZOZ. Decyzję taką podjęto w przypadku 24 szpitali oraz 11 podmiotów lecznictwa ambulatoryjnego - podaje "DGP".

Zdaniem ekspertów to porażka rządowego programu, która wynika z tego, że przekształcenie samo w sobie nie powoduje poprawy sytuacji szpitala - czytamy w "DGP" - ponadto dla nowego podmiotu, jakim jest spółka, strata oznacza konieczność podniesienia kapitału zakładowego przez właściciela w celu uniknięcia złożenia wniosku o upadłość.

Kolejna słabość rządowego programu, zdaniem ekspertów, to wymogi formalne, jakie muszą spełnić samorządy, które chcą z niego skorzystać. Z ustawy o działalności leczniczej wynika, że warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie, że SPZOZ posiada zobowiązania publicznoprawne (np. wobec ZUS) na koniec 2009 r. Tyle że znaczna część szpitali ich po prostu nie ma - informuje "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.