PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wstrzymują inwestycje w szpitalach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 stycznia 2011 - 06:43

Powiatom kończą się pieniądze na inwestycje w służbie zdrowia. Dla większości z nich szpitale stanowią dziś drugą – po drogach – pozycję w wydatkach.
W ostatnich 2 – 3 latach na inwestycje w medyczną infrastrukturę samorządy wydawały po ok. 2 mld zł, a w ciągu 12 lat ich wydatki wyniosły aż 15 mld zł – wynika z raportu, jaki w najbliższych dniach opublikuje Związek Powiatów Polskich. Około 3,5 mld zł dała Unia. Jednak kolejne inwestycje stoją pod znakiem zapytania z powodu coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących zadłużania samorządów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Budynki, w jakich działają publiczne szpitale, mają średnio po 45 lat i wymagają modernizacji. By można było dalej w nich leczyć, potrzeba według różnych szacunków od 12 do nawet 30 mld zł.

W tym roku lokalne władze muszą spełniać stare wymogi dotyczące limitów zadłużenia oraz cześć nowych, wprowadzonych nowelą ustawy o finansach publicznych z 2010 r. Skutek jest taki, że część samorządów, np. województwa świętokrzyskiego, zrezygnowała z udziału w unijnych programach dotyczących ochrony zdrowia.

Skorzystanie z unijnych programów wymaga wkładu własnego na poziomie np. 15 proc. całej inwestycji. Łódź na ten rok wystąpiła o 77 mln zł na pilne remonty, dostosowanie placówek do wymogów Ministerstwa Zdrowia i realizację nakazów straży pożarnej i inspekcji budowlanej.

Inwestycje z powodu kłopotów finansowych tną też samorządy wojewódzkie, np. Mazowsze.

Modernizację szpitali mogą dodatkowo wstrzymać plany resortu finansów, który chce ograniczyć możliwości zadłużania samorządów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.