Samorządy wydały na programy zdrowotne 82 mln zł w 2015 r.

• 25 proc. samorządów zrealizowało choć jeden program polityki zdrowotnej, na co przeznaczono 82 mln zł – Narodowy Program Zdrowia przeznacza na podobne cele 124 mln zł. 
• Wiele samorządów angażuje się w akcje edukacyjne promujące zdrowy tryb życia lub finansuje szczepienia, które nie objęte są refundacją NFZ.
Samorządy wydały na programy zdrowotne 82 mln zł w 2015 r.
Szczepionki chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są bezpieczne. Fot. mat. prasowe

- Jako gmina mamy 12 programów zdrowotnych np. już 9 lat realizujemy program szczepień przeciwko HPV i uwzględniliśmy w nim dziewczynki 14-letnie. Rocznie szczepimy ok. 1200 dziewczynek, chcemy na ten cel przeznaczyć ok. miliona złotych. Frekwencja szczepień sięgała na początku stu procent, obecnie sięgamy 70 proc., co jest dalej dobrym wynikiem. Każdy rodzic jest zapraszany indywidualnie przez prezydenta do szczepienia. Każdy rodzic, opiekun prawny dziecka dostaje informacje o wirusie i kontaktami do podmiotów leczniczych – powiedziała Teresa Marzejon, naczelnik wydziału zdrowia w Gdyni, podczas gdańskiej Konferencji „Zdrowie Publiczne – edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom na przyszłość.

Czytaj też: Szpitale powiatowe kontra NFZ. Co z aneksami do umów?

Zadania samorządu terytorialnego wszystkich szczebli w zakresie ochrony zdrowia obejmują: tworzenie ogólnej strategii i planowania polityki ochrony zdrowia na danym terenie, podejmowanie działań z zakresu zdrowia publicznego i indywidualnego oraz podejmowanie działań z zakresu promocji zdrowia.

W zależności od zasobności lokalnego budżetu oraz zidentyfikowanych potrzeb lokalnych, samorządy w Polsce bardzo różnie podchodzą do kwestii profilaktyki i promocji zdrowia. Część samorządów od lat przejawia aktywność w finansowaniu szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom, meningokokom, grypie czy HPV.

Obecnie według danych GIS, ok. 180 samorządów różnych szczebli szczepi przeciw HPV, blisko 80 przeciw pneumokokom, 26 przeciw meningokokom, a 106 przeciw grypie (dane orientacyjne, podawana przez samorządy dobrowolnie).

- Zarządzanie projektem zawsze wygrywa wśród decydentów, w porównaniu z projektem zarządzania zdrowiem. Droga to efekt natychmiastowy, natomiast programy profilaktyczne wymagają czasu. Dla naszego województwa mamy 78 mln zł do wydania na programy zdrowotne do 2020 r. na regionalny program zdrowotny. Będzie się on składał z 3 modułów – choroby będące istotnym problemem zdrowotnym (np. cukrzyca typu II), eliminacja czynników ryzyka w miejscu pracy oraz rehabilitacja medyczna ułatwiająca powrót do pracy (tu głównie wybraliśmy problemy kardiologiczne). 15 proc. kwoty ma zostać przekazane na wsparcie krajowych programów profilaktycznych – wykrywanie raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego – powiedziała Jolanta Wierzbicka z urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE