PARTNER PORTALU
 • BGK

Samosiejki blokują budowę szpitala w Krakowie

 • GK    6 grudnia 2012 - 09:19
Samosiejki blokują budowę szpitala w Krakowie

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski domaga się podjęcia pilnych działań w sprawie uratowania budowy nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.
Placówka ma mieć tysiąc łóżek, 24 sale operacyjne, oddział ratunkowy i lądowisko dla helikoptera. Zgodnie z planami do Prokocimia mają się przenieść kliniki z ulicy Kopernika, które funkcjonują w starych, ponadstuletnich budynkach, w złym stanie, bez dobrego zaplecza technicznego i gospodarczego, bez dobrego dojazdu i braku miejsc parkingowych.

Jak podkreśla stowarzyszenie, w ramach Wieloletniego Programu Rządowego na lata 2005-2013 Szpital Uniwersytecki ma zagwarantowaną z budżetu centralnego dotację celową w kwocie 800 mln zł na budowę nowoczesnego szpitala na terenie zarezerwowanych 15 ha w Prokocimiu. Jak dotąd wydano na dokumentację projektową kwoty zbliżone zaledwie do 1 proc. zarezerwowanych środków.

Całość inwestycji blokowana jest przez sądowe protesty ekologów z Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, którzy nie zgadzają się na wycięcie stu drzewek-samosiejek na terenie zarezerwowanym pod inwestycję. Obecnie sprawa utknęła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

- Tacy ekolodzy, którzy dla sportu składają kolejne skargi i odwołania określani są przez ich oponentów mianem ekoterrorystów - czytamy w stanowisku stowarzyszenia. (Treść stanowiska publikujemy w dziale multimedia).

Stowarzyszenie apeluje więc do NSA o rozpatrzenie sprawy w specjalnym, szybkim trybie oraz do rządu i parlamentu o nowelizację prawa uniemożliwiającą sabotowanie najważniejszych przedsięwzięć decydujących o zdrowiu setek tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • SWAT, 2012-12-07 14:09:23

  JESZCZE ZA WCZEŚNIE NA OTWIERANIE SZAMPANA,PRAWDAŻ? ALE WALCZYĆ TRZEBA BEZWZGLĘDNIE!
 • obserwator1, 2012-12-06 17:58:44

  Trzeba bylo wydac 0,5% na usprzetowienie biur organizacji ekologicznych i szpital juz bylby pod dachem. Wybitnie kiepska orgaizacja projektu inwestycyjnego.
 • SWAT, 2012-12-06 16:00:04

  TO ZAWSZE BYŁO I JEST NAJLEPSZE LEKARSTWO !!! NA WSZYSTKO!!!