PARTNER PORTALU
  • BGK

Sandomierski szpital buduje lądowisko. Będzie kasa z UE

  • aw/PAP    7 grudnia 2016 - 16:15

3 mln zł z UE otrzymał szpital w Sandomierzu. Unijne fundusze będą przeznaczone na budowę nowoczesnego lądowiska dla helikopterów i aparaturę ratującą życie. Budowa lądowiska czynnego całą dobę jest dla nas koniecznością – powiedział dyrektor szpitala Janusz Sikorski.
Szpital, nie czekając na unijne fundusze, rozpoczął realizację inwestycji. Gotowa jest już płyta lądowiska, które będzie czynne przez całą dobę. Brakuje tylko infrastruktury.

"Nowe lądowisko dla helikopterów będzie miało odpowiednie strefy bezpieczeństwa i oświetlenie. Od lądowiska do budynku szpitala zostanie wybudowana droga, z której będą korzystać tylko samochody przewożące pacjentów" - powiedział Janusz Sikorski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Stare lądowisko, wybudowane kilkanaście lat temu, nie spełnia aktualnie obowiązujących norm i przepisów. Helikoptery przewożące pacjentów mogą na nim lądować tylko w dzień. "Dlatego budowa nowoczesnego lądowiska, czynnego całą dobę, jest dla nas koniecznością" - podkreślił Sikorski.

Jak dodał, chodzi nie tylko o osoby, które trafiają do placówki. "Posiadamy kilka specjalistycznych oddziałów, jak kardiologię inwazyjną, neurologię udarową czy neurochirurgię. Bardzo często nasi pacjenci kardiologiczni wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej w Krakowie" - wyjaśniał dyrektor.

Unijne dofinasowanie pozwoli także na zakup urządzeń dla szpitalnego oddziału ratunkowego.

"Chodzi o aparaturę ratującą życie, a więc respirator, aparat do znieczulenia i kardiomonitory. Chcemy kupić jeszcze kilka innych urządzeń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego" - dodał Sikorski.

Według dyrektora szpitala, budowa lądowiska potrwa do końca 2017 r. Całkowity koszt jego budowy i zakupu aparatury ratującej życie wyniesie ponad 4 mln zł, z czego 3 mln to unijne dofinansowanie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.