PARTNER PORTALU
  • BGK

Selekcja pacjentów na ministerialnym dywaniku

  • Rynek Zdrowia (Daniel Mieczkowski)    18 czerwca 2012 - 11:53
Selekcja pacjentów na ministerialnym dywaniku

Resort zdrowia potwierdził, że w poniedziałek (18 czerwca) odbędzie się spotkanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z zespołem naukowym rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusza Morysia.
Zespół opracował raport, dotyczący m.in. selekcji pacjentów przez prywatne placówki medyczne. Wnioski autorów raportu wywołały oburzenie wśród niepublicznych placówek ochrony zdrowia.

Jak poinformował w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Janusz Moryś spotkanie z ministrem będzie dotyczyć zastosowanej przez GUMed metodyki badań oraz możliwości rozszerzenia analizy na inne regiony w Polsce, a nie tylko województwo pomorskie.

Nieoficjalnie dziennikarze portalu rynekzdrowia.pl uzyskali informacje, że spotkanie z ministrem może dotyczyć także stworzenia autorskiego zespołu, który będzie przygotowywał podobną analizę w skali ogólnopolskiej, w oparciu o szerszy dostęp do danych merytorycznych. Wnioski z raportu ogólnokrajowego mogłyby posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia w resorcie nowych uregulowań prawnych.

Ponadto ministerstwo ma wątpliwości co do metodologii zastosowanej w bardzo wąskiej analizie GUMed. Na mankamenty opracowania, przygotowanego przez gdańskich naukowców zwracają też uwagę organizacje zrzeszające niepubliczne placówki ochrony zdrowia.

Z raportu przygotowanego przez zespół prof. Janusza Morysia wynika, że poza zainteresowaniem placówek niepublicznych pozostają całe obszary opieki zdrowotnej m.in.: choroby wewnętrzne, pneumonologia, neurologia, chirurgia ogólna, pediatria lub stacjonarne leczenie psychiatryczne. Autorzy raportu sugerują, że niepubliczne placówki zainteresowane są jedynie leczeniem „opłacalnych” pacjentów.

Krzysztof Macha wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP) przypomina, że prywatnych lecznic w Polsce jest około 1,2 tys. Autorzy analizy wprawdzie informują, że ich opracowanie opiera się na wycinkowych danych, jednak trzeba podkreślić, że porównują raptem kilkanaście jednostek.

<!-- pagebreak //-->

– Nie jest wyspecyfikowane w jakich trybach, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, pracują analizowane ośrodki. Można śmiało przypuszczać, że są porównywane placówki, które nie powinny być w ogóle porównywane – uważa Krzysztof Macha.


×
KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2012-06-18 16:02:40

    selekcja pacjentów w Polsce odbywa się na poziomie tzw podstawowej opieki medycznej .Są trzy rodzaje białej śmierci :sól,cukier i lekarz pierwszego kontaktu - zasłyszne w poczekalni do w/w