PARTNER PORTALU
  • BGK

Serwisowanie aparatury kosztuje. Szpitale chcą to robić same

  • aw/Newseria    18 października 2016 - 06:30
Serwisowanie aparatury kosztuje. Szpitale chcą to robić same
Placówki ochrony zdrowia mają obowiązek serwisowania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami producenta (fot.arch.)

• Większość szpitali dysponuje nowoczesną aparaturą laboratoryjną i aparatami medycznymi.
• Wysokie koszty w szpitalach generuje jednak serwisowanie tej aparatury wyłącznie przez autoryzowane firmy.
• Środowisko medyczne szuka sposobów na obniżenie kosztów w sytuacji, gdy długi polskich szpitali stale rosną.
– Największe wyzwania dotyczą infrastruktury technicznej szpitali. To poważny problem wpływający na wyniki finansowe szpitali, a równocześnie, w sposób bezpośredni, na bezpieczeństwo pacjentów – podkreśla Marian Świerz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.

Monopol firm serwisujących szpitalny sprzęt

Obecnie placówki ochrony zdrowia mają obowiązek serwisowania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami producenta, co teoretycznie pozytywnie wpłynie na stan infrastruktury technicznej w ochronie zdrowia i gwarantuje lepszą ochronę pacjentów i samego personelu. W praktyce wiąże się to jednak dla szpitali z dużymi wydatkami.

– Zmiany, które proponujemy jako Towarzystwo Inżynierii Medycznej, mają na celu przejęcie części zadań przez same szpitale, przez osoby wykwalifikowane na uczelniach, technologów, inżynierów, specjalistów w danej grupie, którzy będą mogli serwisować tę aparaturę, jeśli będą mieć takie uprawnienia. Konieczna jest zmiana prawa w tym zakresie, bo niejednokrotnie mamy do czynienia z monopolem firm, co powoduje, że koszty niebotycznie szybują w górę – ocenia Świerz.

Zapotrzebowanie na wyroby medyczne jest coraz większe, przede wszystkim ze względu na konieczności jego wymiany z powodu zużycia, postępu technologicznego i technicznego oraz konkurencyjności rynku usług. W 2018 roku rynek może osiągnąć wartość ok. 3 mld dol. Koszty serwisowania aparatury medycznej w polskich szpitalach szacuje się na kilka miliardów złotych.

– W naszym szpitalu działalność badawcza związana jest z szerokim zagadnieniem medycznym leczenia pacjentów. Staramy się przyciągnąć uczelnie i producentów tak, aby m.in. nasz szpital stał się poletkiem doświadczalnym, gdzie nowe aparaty, nowe technologie medyczne będą wdrażane, oceniane i w ten sposób weryfikowane – tłumaczy dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach.

Pod względem wyposażenia placówkom medycznym w Polsce daleko jest do europejskiej i światowej czołówki. Choć sytuacja z roku na rok się poprawia, to pod względem nowoczesnej aparatury medycznej, diagnostycznej i terapeutycznej mamy sporo do nadrobienia.

Szpitale pod kreską

W przyszłym roku wedle zapowiedzi resortu zdrowia ma się zmienić system kontraktowania świadczeń szpitalnych, zapowiadana jest likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj też: Plan Radziwiłła i likwidacji NFZ. "To zmniejszenie wydatków na osobę i skrócenie kolejek"

– W polskiej służbie zdrowia nie ma raczej problemu z dostępem do specjalistów w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Zdecydowana większość szpitali świadczy usługi na wysokim poziomie, dysponując nowoczesną aparaturą laboratoryjną i aparatami medycznymi. Natomiast istotnym problemem jest poziom finansowania. W każdym szpitalu część oddziałów jest dochodowa, choć ich liczba maleje, i znaczna część oddziałów, które są pod kreską, zwłaszcza oddziały zabiegowe – podkreśla ekspert.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2016-10-18 08:29:59

    To będzie tak jak z drukarkami HP - jeśli założy się nieoryginalny wkład z tuszem - sprzęt będzie nie do użytku... Takie są metody legalnego kręcenia lodów na frajerach...