PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szpitali. Apelują w sprawie leszczyńskiego szpitala

  • pt    28 września 2017 - 15:33
Sieć szpitali. Apelują w sprawie leszczyńskiego szpitala
Wielkopolski sejmik przyjął stanowisko, w którym apeluje do ministra zdrowia o zmianę kwalifikacji - na mapie sieci szpitali - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie (umww)

Wielkopolski sejmik przyjął stanowisko, w którym apeluje do ministra zdrowia o zmianę kwalifikacji - na mapie sieci szpitali - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Placówka zamiast poziomu drugiego miałaby, zdaniem radnych, otrzymać poziom trzeci.
„Sejmik Województwa Wielkopolskiego w trosce o zdrowie i życie mieszkańców południowo-zachodniej Wielkopolski prosi Ministra Zdrowia o podjęcie działań w celu zmiany zakwalifikowania Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie w wykazie świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa wielkopolskiego z poziomu drugiego do poziomu trzeciego” - piszą radni w przyjętym podczas wrześniowej sesji sejmiku stanowisku.

W subregionie leszczyńskim WSZ w Lesznie jest jedyną wielospecjalistyczną placówką, która odpowiada na potrzeby zdrowotne w wielu specjalnościach, dzięki czemu pacjenci regionu nie muszą korzystać ze świadczeń w odległych ośrodkach klinicznych, np. w Poznaniu i we Wrocławiu.

„Szczególnego znaczenia WSZ w Lesznie nie można rozpatrywać w oderwaniu od trudnej sytuacji finansowej placówek ościennych tj. szpitali powiatowych, która wpływa na obniżenie ich potencjału wykonawczego, czego szczególnym przypadkiem jest całkowita likwidacja szpitala w Górze, usytuowanego w województwie dolnośląskim, w powiecie górowskim, który należał kiedyś do byłego województwa leszczyńskiego” - zauważają radni.

Przypisanie leszczyńskiego szpitala do II poziomu może, zdaniem radnych, spowodować ograniczenie jego działalności leczniczej i możliwości dalszego rozwoju.

Dlatego samorząd województwa zobowiązał się w swoim stanowisku, do podjęcia w ciągu dwóch niezbędnych czynności, aby Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie dostosować do III stopnia referencyjności. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.