PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szpitali: Szpitale powiatowe stracą?

  • aw/RynekZdrowia.pl    25 maja 2017 - 07:48
Sieć szpitali: Szpitale powiatowe stracą?
Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie (fot.zsm.czest.pl)

- Ze wstępnych szacunków wynika, że według algorytmu sieciowego stracimy ok. 3,9 mln zł w stosunku do przychodów z 2016 r. - informuje Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.
Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie stwierdza, że uważałby reformę wprowadzającą sieć szpitali "za mało szkodliwą, gdyby nie sposób rozliczania nadwykonań, który może rodzić różne patologie”.

- Trzeba pamiętać, że nadwykonania były pewną furtką dla szpitali, ale korzystali z niej także pacjenci. Na nowym rozwiązaniu zyska tylko płatnik, bo szpitalom nie opłaci się realizować nadwykonań za mniej niż 75 proc. ich wartości. Z pozytywów: liczę na to, że prawdą okażą się pogłoski o urealnieniu wyceny i zwiększeniu finansowania procedur - przyznaje.

- Ze wstępnych szacunków wynika, że według algorytmu sieciowego stracimy ok. 3,9 mln zł w stosunku do przychodów z 2016 r. - informuje nas dyrektor Konieczny.

Natomiast Władysław Perchaluk, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie podkreśla, że szpitale powiatowe hospitalizują największą liczbę pacjentów, a mają najmniejszy udział w podziale środków.

- To powód, dla którego ta część systemu od dawna oczekiwała zmian. Ale czy takich? Wokół reformy wciąż jest zbyt wiele niewiadomych. Minister zdrowia twierdzi, że na zmianie zyskają wszyscy: pacjenci - dostępność do świadczeń, a szpitale - stabilizację finansową - przypomina prezes Perchaluk.

- Jednym z koronnych argumentów ministra jest też teza, że po raz pierwszy szpitale nie będą miały problemu z zapłaceniem przez płatnika tzw. nadwykonań. Jednak „duzi” zyskają, „mali” stracą finansowo - wskazuje.

Więcej na temat obaw i ocen zarządców szpitali ws sieci szpitali czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • szoł, 2017-05-25 09:24:10

    Ministerstwo zdrowia powinno się nazwać ministerstwem likwidacji ludzi chorych bo to pislandzie tz dobra zmiana.