Sieć szpitali: Szpitale powiatowe stracą?

- Ze wstępnych szacunków wynika, że według algorytmu sieciowego stracimy ok. 3,9 mln zł w stosunku do przychodów z 2016 r. - informuje Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.
Sieć szpitali: Szpitale powiatowe stracą?
Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie (fot.zsm.czest.pl)

Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie stwierdza, że uważałby reformę wprowadzającą sieć szpitali "za mało szkodliwą, gdyby nie sposób rozliczania nadwykonań, który może rodzić różne patologie”.

- Trzeba pamiętać, że nadwykonania były pewną furtką dla szpitali, ale korzystali z niej także pacjenci. Na nowym rozwiązaniu zyska tylko płatnik, bo szpitalom nie opłaci się realizować nadwykonań za mniej niż 75 proc. ich wartości. Z pozytywów: liczę na to, że prawdą okażą się pogłoski o urealnieniu wyceny i zwiększeniu finansowania procedur - przyznaje.

- Ze wstępnych szacunków wynika, że według algorytmu sieciowego stracimy ok. 3,9 mln zł w stosunku do przychodów z 2016 r. - informuje nas dyrektor Konieczny.

Natomiast Władysław Perchaluk, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie podkreśla, że szpitale powiatowe hospitalizują największą liczbę pacjentów, a mają najmniejszy udział w podziale środków.

- To powód, dla którego ta część systemu od dawna oczekiwała zmian. Ale czy takich? Wokół reformy wciąż jest zbyt wiele niewiadomych. Minister zdrowia twierdzi, że na zmianie zyskają wszyscy: pacjenci - dostępność do świadczeń, a szpitale - stabilizację finansową - przypomina prezes Perchaluk.

- Jednym z koronnych argumentów ministra jest też teza, że po raz pierwszy szpitale nie będą miały problemu z zapłaceniem przez płatnika tzw. nadwykonań. Jednak „duzi” zyskają, „mali” stracą finansowo - wskazuje.

Więcej na temat obaw i ocen zarządców szpitali ws sieci szpitali czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ministerstwo zdrowia powinno się nazwać ministerstwem likwidacji ludzi chorych bo to pislandzie tz dobra zmiana.

szoł, 2017-05-25 09:24:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE