PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szpitali znana. Co z placówkami poza siecią i opieką nocną?

  • aw/Rynek Zdrowia    28 czerwca 2017 - 10:13
Sieć szpitali znana. Co z placówkami poza siecią i opieką nocną?
Sieć szpitali staje się faktem (fot.arch.)

Znamy już listę placówek, które weszły do sieci. Szpitale, które tam się "nie załapały", będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym. NFZ uspokaja, twierdząc, że nie ma powodów do obaw. Te jednak pozostają.
Oddziały wojewódzkie NFZ we wtorek (27 czerwca) ogłosiły w Biuletynie Informacji Publicznej wykazy lecznic zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.

Przedstawiciele resortu zdrowia oraz NFZ do ostatniej chwili zapewniali, że ani pacjenci, ani zarządzający szpitalami (także tymi, które znajdą się poza siecią) nie mają powodów do obaw.

- Chciałbym zapewnić mieszkańców województwa, że sieć szpitali wniesie wiele korzyści. Zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych, powinny skrócić się kolejki na SOR i w izbach przyjęć poprzez zorganizowanie przy nich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi "Dziennikowi Wschodniemu" Karol Tarkowski, szef lubelskiego NFZ.

- Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią pomoc poradni specjalistycznej i rehabilitację. W przypadku szpitali, które będą realizować świadczenia w ramach umowy z NFZ w wyniku przeprowadzonych postępowań konkursowych - zasady udzielania świadczeń się nie zmienią. Stworzenie sieci ma polepszyć dostępność usług, a nie ją ograniczać - podkreślał,

Również Robert Bryk, dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego podkreślał w rozmowie z "Nową Trybuną Opolską", że pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

Przypomniał, że w przypadku szpitali szczególnie istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, będzie mógł wskazać taki szpital do PSZ, pomimo niespełniania wszystkich kryteriów kwalifikacji.

- W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych - zapewnia p.o. rzecznika NFZ Sylwia Wądrzyk w przesłanym komunikacie.

Gdzie najwięcej obaw?

Jednak obaw oraz wątpliwości dotyczących nowych zasad finansowania szpitali wciąż jest sporo. Np. na Śląsku spośród szpitali nadzorowanych przez zarząd województwa, zgodnie z pierwotnymi założeniami, poza siecią znajdowało się aż 12 szpitali.

Ostatecznie w sieci znalazł się jedyny w Polsce, katowicki Szpital Geriatryczny. Poza tym do wykazu trafiło kilka innych placówek, które nie spełniały wcześniejszych sieciowych kryteriów: Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, NZOZ Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach, Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu, Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej.

Czy marszałkowskie lecznice w woj. śląskim, które nie znalazły się na wykazie, mają szanse na finansowanie w wyniku postępowań konkursowych? - Obecnie nie jest możliwym ustalenie, czy nowe konkursy zostaną przez Fundusz ogłoszone, a jeżeli tak, to w jakim terminie i jakiej wysokości środki zostaną przeznaczone na zakup tych świadczeń - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor SPZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach wskazuje, że jego szpitalu jedynym oddziałem, który ma trochę lepszy kontrakt, pozwalający na zbilansowanie się, jest oddział okulistyczny.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • anonin, 2017-06-28 13:34:18

    I w taki to sposób lekarze rodzinni oddali bez walki swoje pieniądze z nocnej opieki zdrowotnej w ręce szpitali. A za jakiś czas oddadzą i swoje przychodnie pod SPZOZ.