PARTNER PORTALU
  • BGK

Skierniewice nie chcą uzdrowiska. Chcą Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej

  • AW    15 czerwca 2016 - 14:53
Skierniewice nie chcą uzdrowiska. Chcą Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej
Według prezydenta Krzysztofa Jażdżyka, potencjał Skierniewic można wykorzystać w sposób niezwiązany bezpośrednio z tworzeniem w mieście uzdrowiska (fot. UM Skierniewice)

• O status uzdrowiska starają się kolejne polskie gminy. Wymieniane w tym gronie jeszcze do niedawana Skierniewice, zrezygnowały z takiego kierunku rozwoju.
• Władze miasta tłumaczą, że minusów bycia uzdrowiskiem może być więcej niż plusów.
• Stawiają raczej na budowę centrum ortopedycznego.
Jak informowaliśmy, są szanse że lista 45 uzdrowisk się poszerzy. O miano gminy uzdrowiskowej walczy min. Frombork i Latoszyn. W medialnych doniesieniach wymieniane były także Skierniewice, jako miasto, któremu brakuje jedynie wybudowanie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, z których będą mogli korzystać kuracjusze.

Przypomnijmy, że korzyści z tytułu posiadania statusu uzdrowiska jest sporo, jak: nowe miejsca pracy, prawo pobierania opłaty uzdrowiskowej na całym obszarze uzdrowiska, prawo do subwencji uzdrowiskowej, prawo do korzystania z wydzielonych środków unijnych na uzdrowiska. Jednak bycie uzdrowiskiem to też niedogodności, jak: ograniczenia w rozwoju gospodarczym na obszarze uzdrowiska (reżim publiczno-prawny), liczne obszary ochronne (parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary górnicze), co wiąże się z ograniczeniami inwestycyjnymi. Gminy muszą też spełniać kosztowne wymagania środowiskowe i wymagania uzdrowiskowe.

Czytaj też:Jedno miejsce pracy w uzdrowisku daje aż pięć wokół

W przypadku Skierniewic szala niedogodności okazała się cięższa i miasto jednoznacznie zrezygnowało z uzdrowiskowego kierunku rozwoju.

- Jesteśmy świadomi wartości drzemiącej w zasobach termalnych, jednak według prezydenta Krzysztofa Jażdżyka, potencjał ten można wykorzystać w inny sposób, niezwiązany bezpośrednio z tworzeniem w mieście uzdrowiska. Inicjatywa promowana przez poprzednich włodarzy, dość mocno ograniczyłaby pozostałe gałęzie rozwoju miasta. Obecnie trwają prace, które mają pozwolić na zamknięcie rozpoczętych w poprzedniej kadencji procedur - informuje Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy UM Skierniewice.

Jak dodaje, w aktualnych planach miasta jest projekt budowy w Skierniewicach Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej, które markowane byłoby przez światowej klasy ortopedę doktora Drora Paley'a.

Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej docelowo ma stanąć na działce zlokalizowanej przy ulicy 26 Dywizji Piechoty. Pobyt doktora Paleya w mieście był dobrą okazją do konkretnych rozmów o zagospodarowaniu tej przestrzeni.

– Budowa centrum nie jest trudna, my mamy w Polsce już podobne placówki, np. Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Naszym zadaniem jest stworzenie miejsca, które da nie tylko efektywną przestrzeń do pracy, ale także będzie przyjazne dla małych pacjentów – żeby szybciej dochodzili tam do zdrowia. To będzie kosztowało dużo mniej, niż NFZ zapłacił za operacje wykonane przez doktora Paleya w USA – tłumaczył główny projektant centrum dr inż. Michał Grzymała-Kazłowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.