Skierniewice nie chcą uzdrowiska. Chcą Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej

• O status uzdrowiska starają się kolejne polskie gminy. Wymieniane w tym gronie jeszcze do niedawana Skierniewice, zrezygnowały z takiego kierunku rozwoju.
• Władze miasta tłumaczą, że minusów bycia uzdrowiskiem może być więcej niż plusów.
• Stawiają raczej na budowę centrum ortopedycznego.
Skierniewice nie chcą uzdrowiska. Chcą Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej
Według prezydenta Krzysztofa Jażdżyka, potencjał Skierniewic można wykorzystać w sposób niezwiązany bezpośrednio z tworzeniem w mieście uzdrowiska (fot. UM Skierniewice)

Jak informowaliśmy, są szanse że lista 45 uzdrowisk się poszerzy. O miano gminy uzdrowiskowej walczy min. Frombork i Latoszyn. W medialnych doniesieniach wymieniane były także Skierniewice, jako miasto, któremu brakuje jedynie wybudowanie zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, z których będą mogli korzystać kuracjusze.

Przypomnijmy, że korzyści z tytułu posiadania statusu uzdrowiska jest sporo, jak: nowe miejsca pracy, prawo pobierania opłaty uzdrowiskowej na całym obszarze uzdrowiska, prawo do subwencji uzdrowiskowej, prawo do korzystania z wydzielonych środków unijnych na uzdrowiska. Jednak bycie uzdrowiskiem to też niedogodności, jak: ograniczenia w rozwoju gospodarczym na obszarze uzdrowiska (reżim publiczno-prawny), liczne obszary ochronne (parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary górnicze), co wiąże się z ograniczeniami inwestycyjnymi. Gminy muszą też spełniać kosztowne wymagania środowiskowe i wymagania uzdrowiskowe.

Czytaj też:Jedno miejsce pracy w uzdrowisku daje aż pięć wokół

W przypadku Skierniewic szala niedogodności okazała się cięższa i miasto jednoznacznie zrezygnowało z uzdrowiskowego kierunku rozwoju.

- Jesteśmy świadomi wartości drzemiącej w zasobach termalnych, jednak według prezydenta Krzysztofa Jażdżyka, potencjał ten można wykorzystać w inny sposób, niezwiązany bezpośrednio z tworzeniem w mieście uzdrowiska. Inicjatywa promowana przez poprzednich włodarzy, dość mocno ograniczyłaby pozostałe gałęzie rozwoju miasta. Obecnie trwają prace, które mają pozwolić na zamknięcie rozpoczętych w poprzedniej kadencji procedur - informuje Przemysław Rybicki, rzecznik prasowy UM Skierniewice.

Jak dodaje, w aktualnych planach miasta jest projekt budowy w Skierniewicach Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej, które markowane byłoby przez światowej klasy ortopedę doktora Drora Paley'a.

Amerykański ortopeda Dror Paley gościł w kwietniu w Skierniewicach i konsultował małych pacjentów (fot. UM Skierniewice)
Amerykański ortopeda Dror Paley gościł w kwietniu w Skierniewicach i konsultował małych pacjentów (fot. UM Skierniewice)

Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej docelowo ma stanąć na działce zlokalizowanej przy ulicy 26 Dywizji Piechoty. Pobyt doktora Paleya w mieście był dobrą okazją do konkretnych rozmów o zagospodarowaniu tej przestrzeni.

– Budowa centrum nie jest trudna, my mamy w Polsce już podobne placówki, np. Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Naszym zadaniem jest stworzenie miejsca, które da nie tylko efektywną przestrzeń do pracy, ale także będzie przyjazne dla małych pacjentów – żeby szybciej dochodzili tam do zdrowia. To będzie kosztowało dużo mniej, niż NFZ zapłacił za operacje wykonane przez doktora Paleya w USA – tłumaczył główny projektant centrum dr inż. Michał Grzymała-Kazłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE