PARTNER PORTALU
  • BGK

Składki na ubezpieczenia OC szpitali. Czy może być taniej?

  • Maciej Sonik/Rynek Zdrowia    20 stycznia 2012 - 11:54
Składki na ubezpieczenia OC szpitali. Czy może być taniej?

Składka na obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych może zrujnować szpitale. Samorządowcy szukają rozwiązania tego problemu.
- Spróbujemy przeanalizować możliwości powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych - mówi, wypowiadając się dla portalu rynekzdrowia.pl, Maciej Sonik starosta krapkowcki, wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Cztraj też: Ryzyko powodem wysokiej ceny ubezpieczenia

- Ustawa o działalności ubezpieczeniowej dopuszcza możliwość tworzenia towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Jedną z zalet tej formy ubezpieczenia, ważną dla szpitali, mogą być korzyści finansowe. Przykładowo nadwyżka stanowiąca różnicę pomiędzy zebraną składką na dany rok, a sumą wypłat odszkodowawczych oraz kosztów prowadzenia towarzystwa może być w kolejnych latach wykorzystywana do obniżenia składki - przekonuje starosta krapkowicki.

- Z pewnością składka ubezpieczeniowa nie byłaby tak wygórowana, jak ta proponowana przez PZU. W skali kraju ubezpieczenia szpitali mają pochłonąć w tym roku około 440 do 480 mln zł. Takie dane wynikają z analiz Ministerstwa Zdrowia, przedstawionych samorządowcom przez ministra Jakuba Szulca. Te pieniądze powinny być wykorzystywane na leczenie pacjentów, a nie trafiać do kasy towarzystw ubezpieczeniowych, a właściwie jednego ubezpieczyciela - PZU - dodaje.

Jak zaznacza Maciej Sonik, procedura powstania takiego podmiotu, jakim byłoby założone przez szpitale towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, nie jest łatwa. Może to trwać mniej więcej rok. Po tym czasie będzie można powiedzieć jaka jest skala odszkodowań i jaki kapitał niezbędny dla powołania towarzystwa.

Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.