PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląsk: Pracownicy przeciwni przekształceniu szpitala w spółkę

 • PAP    11 stycznia 2010 - 16:58

- W głosowaniu wzięło udział 473 spośród 645 pracowników szpitala. 465 głosujących sprzeciwiło się planom przekształcenia placówki w spółkę, za było tylko siedmiu głosujących, a jeden głos był nieważny - poinformował w poniedziałek szef "S" w tarnogórskim szpitalu Jacek Szarek.
Na najbliższy czwartek zaplanowano spotkanie pracowników i związków zawodowych ze starostą tarnogórskim. Jak podkreśla Szarek, są to rozmowy ostatniej szansy. Jeśli nie przyniosą rezultatu satysfakcjonującego pracowników szpitala, rozpocznie się akcja protestacyjna.

Zakładowa Solidarność obawia się, że przekształcenia będą skutkowały likwidacją od 30 do 50 proc. łóżek i zwolnieniami pracowników. Władze powiatu zapewniają, że zwolnień nie będzie, a restrukturyzacja jest podyktowana koniecznością lepszego zarządzenia placówką.

Decyzją radnych powiatu nowa spółka już została powołana. Do zakończenia procesu brakuje uchwały radnych o likwidacji dawnego ZOZ-u. Starostwo uważa, że przekształcenie szpitala w spółkę to jedyny sposób na wyjście tej placówki z 17-milionowego długu i dostosowanie jej do wymogów resortu zdrowia.

Związkowcy zgadzają się, że zadłużony szpital wymaga restrukturyzacji, ale - dodają - wszystkie działania z tym związane muszą się odbywać w porozumieniu ze stroną społeczną. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach odpowiadają, że już od 2007 r. odbywały się spotkania, podczas których była mowa o planowanym przekształceniu placówki.

Tarnogórski szpital jest jedyną taką placówką w powiecie. Według "S", likwidacja poradni i planowane zmniejszenie liczby łóżek, szczególnie na oddziałach: ginekologicznym, pediatrycznym i internistycznym, oznaczałyby zwolnienia nawet 30 procent załogi. Mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, aby skorzystać ze specjalistycznych porad lekarskich i leczenia szpitalnego, będą zmuszeni jeździć do Bytomia, Chorzowa, Gliwic czy Zabrza - ostrzegają związkowcy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Marian., 2010-01-15 14:06:47

  Ładne wierszyki jest w nich gorzka prawda,ale brakuje wniosku ,jest tylko opis.Wniosek: likwidacja państwa.
 • Terrestre Peregrino, 2010-01-13 00:38:51

  P.S. Niechaj by to wzięły Turki czy Araby, Bo nasz mózg, w tych sprawach, jest tragicznie słaby. Zarządzać, nie znaczy na wszystko pozwolić; Tylko, do raboczich trzeba się wp....olić.
 • Terrestre Peregrino, 2010-01-13 00:19:54

  Bez pardonu, wszystko, trzeba zlikwidować. Nawet nie uprawiać, ani nie hodować. Wiadomo, że w Polsce każdziuteńka praca, Same straty niesie i się nie opłaca, Pracować przenigdy; a z tego powodu, Lepiej potem zraszać: Region Państw Zachodu. W Polsce zdobywajmy moc kwalifikacji, Potem... jedźmy d..ę lizać Obcej Nacji. Po co nam Przychodnie, jakieś tam Szpitale, Jak my nie umiemy tym zarządzać wcale.  rozwiń