PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski NFZ rozwiązał umowę ze szpitalem w Pszczynie

  • PAP/JS    20 marca 2018 - 19:43
Śląski NFZ rozwiązał umowę ze szpitalem w Pszczynie
Dyr. Jerzy Szafranowicz: W oparciu o przedstawione dokumenty nie mogłem podjąć innej decyzji. Fot. PTWP/PW

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ rozwiązał z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia umowę na świadczenie wszystkich rodzajów i zakresów usług ze szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Dializa z Sosnowca.
  • Przez ostanie 10 lat szpital w Pszczynie był kontrolowany przez śląski oddział NFZ 16 razy.
  • Każda kontrola wykazywała nieprawidłowości.
  • Ostatnia, przeprowadzona od 12 czerwca do 25 sierpnia 2017 roku, wykazała, że szpital w Pszczynie nie wykonał części zaleceń po kontroli z 2016 r.

Od 1 lipca szpital w Pszczynie nie będzie miał kontraktu z NFZ.

Powodem były liczne naruszenia warunków umowy przez świadczeniodawcę. Na dyżurach nie było wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek, brakowało niezbędnego wyposażenia. Szpital nie spełniał też wymagań przepisów przeciwpożarowych, czego efektem było nałożenie na placówkę 90 tys. zł kary.

O rozwiązaniu umowy ze szpitalem i zapewnieniu opieki medycznej pacjentom z Pszczyny i powiatu pszczyńskiego poinformowano podczaskonferencji prasowej w Katowicach. "Nie mieliśmy innego wyjścia jak rozwiązanie umowy. Życie i zdrowie pacjentów w tej placówce było zagrożone. Mimo naszych wielokrotnych rozmów nie usunięto nieprawidłowości wskazanych podczas kontroli" - powiedział dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

Rzecznik spółki Dializa Witold Jajszczok przekazał, że spółka otrzymała wypowiedzenie umowy. "Umowa została wypowiedziana zgodnie z przewidzianym w niej trybem, nie ma możliwości odwołania od tej decyzji. W naszej ocenie nie było podstaw do jej rozwiązania" - powiedział.

Przez ostanie 10 lat szpital w Pszczynie był kontrolowany przez śląski oddział NFZ 16 razy. Każda kontrola wykazywała nieprawidłowości. Ostatnia, przeprowadzona od 12 czerwca do 25 sierpnia 2017 roku, wykazała, że szpital w Pszczynie nie wykonał części zaleceń po kontroli z 2016 r. Zakończyła się nałożeniem na szpital wysokiej kary - 1 mln 112 tys. 130 zł 35 gr - oraz wezwaniem do usunięcia nieprawidłowości. Niezastosowanie się do tych zaleceń oznaczało, że szpital w Pszczynie nadal narusza treść umowy i przepisy. Na szpital nałożono więc kolejną karę - 0,5 mln zł.

Wśród nieprawidłowości wskazanych przez śląski NFZ są m.in. niezapewnienie opieki lekarskiej w oddziale neonatologicznym, gdzie trafiają najciężej chore noworodki, oraz pacjentom na sześciu stanowiskach intensywnej terapii. Brakowało łazienki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, izolatek na oddziałach neurologii, geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz neonatologii, a koordynator ds. przeszczepów nie przeszedł wymaganych przez ustawę szkoleń. Nie zapewniono też całodobowej opieki lekarskiej na oddziale chorób wewnętrznych, a opiekę anestezjologiczną dla całego szpitala zapewniał tylko jeden lekarz specjalista.

Jak zapewnił dyrektor Śląskiego OW NFZ, pacjenci leczący się w szpitalu w Pszczynie będą mieli zapewnioną opiekę. Świadczenia realizowane dotychczas przez szpital będą od lipca realizowane przez podmioty znajdujące się w promieniu 25 km, które mają kontrakty z NFZ. Ich lista znajduje się na stronie internetowej śląskiego NFZ.

Jak zapowiedział dyrektor Szafranowicz, pieniądze z kontraktu pszczyńskiego szpitala zostaną podzielone na dwie części. Jedna od razu trafi do placówek zaplanowanych do zastąpienia pszczyńskiej, a druga posłuży do zapłaty za świadczenia po weryfikacji, gdzie ostatecznie leczyli się pacjenci. Wartość półrocznego kontraktu pszczyńskiego szpitala to 17 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.