PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: 1,8 mln zł z NFZ na programy polityki zdrowotnej

  • PAP/JS    21 lutego 2018 - 19:51
Śląskie: 1,8 mln zł z NFZ na programy polityki zdrowotnej
Najbardziej aktywny okazał się Chorzów, zyskując dofinansowanie na siedem przedsięwzięć, potem była Częstochowa z pięcioma zaakceptowanymi wnioskami i Katowice z trzema. (fot. pixabay.com)

Programy szczepień przeciw grypie czy wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, ale też profilaktykę przeciwko obrzękom u pacjentek po amputacji piersi wesprze śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w 23 gminach i powiatach województwa śląskiego.
Oddział po raz drugi dofinansuje realizację gminnych i powiatowych programów profilaktyki zdrowotnej, tym razem przeznaczy na ten cel ponad 1,8 mln zł.

"Mamy się czym pochwalić - dofinansujemy 43 wnioski z 23 gmin, o 100 proc. więcej niż w pierwszej edycji, kiedy dysponowaliśmy kwotą ok. 1,2 mln zł" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz.

Najbardziej aktywny okazał się Chorzów, zyskując dofinansowanie na siedem przedsięwzięć, potem była Częstochowa z pięcioma zaakceptowanymi wnioskami i Katowice z trzema. Dyrektor z satysfakcją wskazywał jednak na liczne zgłoszenia z małych gmin, dla których sfinansowanie programów zdrowotnych to znacznie większy wysiłek niż dla tych bogatszych. Uwzględnia to kwota dofinansowania - jednostki samorządu terytorialnego zamieszkałe przez mniej niż 5 tys. osób mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 80 proc. kosztów programu, zaś te powyżej 5 tys. mieszkańców - na 40-procentowe dofinansowanie.

Najwyższą wnioskowaną kwotę - 300 tys. zł - przyznano Jaworznu na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych. Gminy wnioskowały o wsparcie na programy szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, wywołującego raka szyjki macicy u kobiet, przeciwko grypie, pneumokokom, meningokokom, ospie, na zapobieganie próchnicy czy otyłości u dzieci, na naukę zasad pierwszej pomocy oraz przesiewowe badania słuchu u uczniów. Chorzów zyskał wsparcie na program profilaktyki przeciwobrzękowej dla osób po zabiegach chirurgii onkologicznej, a Sosnowiec na profilaktykę rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz dzieci i młodzieży.

10 wniosków odrzucono, m.in. z uwagi na brak wymaganych opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, niedotrzymanie terminu złożenia wniosku czy pokrywanie się treści programu ze świadczeniami gwarantowanymi przez NFZ.

"Pozyskaliśmy pieniądze na program bardzo ważny, który obiecałam mieszkańcom - na walkę z wirusem HPV. Uważam, że w każdej nowoczesnej gminie taki program powinien być realizowany, a już szczególnie w gminie, którą zarządza kobieta. Program cieszy się zainteresowaniem, dziewczynki są szczepione, wielkie podziękowania dla oddziału NFZ za pomoc przy finansowaniu. Dla niezamożnych gmin takich jak Piekary to bardzo duży zastrzyk finansowy" - powiedziała dziennikarzom prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.