PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledztwa ws. szpitala będą kontynuowane

  • PAP    12 stycznia 2011 - 11:27

Prokuratura w Starogardzie Gdańskim kontynuować ma sześć zaniechanych postępowań dotyczących miejscowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. To zalecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. W szpitalu dochodziło do przemocy wobec nieletnich pacjentów.
Po sprawdzeniu akt 14 spraw związanych ze szpitalem w Starogardzie Gdańskim, a prowadzonych w latach 2009-2010 przez śledczych z tamtejszej prokuratury, zakwestionowano decyzje podjęte w sześciu dochodzeniach.

- Są wśród nich zarówno decyzje o odmowie wszczęcia postępowania, umorzeniu, jak i zawieszeniu postępowania. Sprawy te dotyczyły kierowanych przez pacjentów zarzutów narażenia ich przez personel szpitala na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, znęcania się nad nimi oraz doprowadzenia nieletniej pacjentki do obcowania płciowego przez innego pacjenta - wyjaśniła rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk.

Niewykluczone, że trzy z tych sześciu spraw dołączonych zostanie w przyszłym tygodniu do prowadzonego już przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku śledztwa ws. dopuszczenia przez funkcjonariusza publicznego do znęcania się psychicznego i fizycznego nad pacjentami w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Na Oddziale Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich tej placówki wobec pacjentów stosowana była przemoc fizyczna i psychiczna - byli kopani, szarpani, stosowano wobec nich szantaż, poniżano ich i ośmieszano. Ujawniły to kontrole przeprowadzone w szpitalu, m.in. przez konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii, rzecznika praw dziecka oraz dyrekcję placówki,

Miesiąc temu zarząd województwa pomorskiego odwołał ze stanowiska dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim Michała Rudnika. Powodem odwołania była "utrata zaufania wobec dyrektora, wynikająca z braku nadzoru nad placówką".

Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich w szpitalu w Starogardzie Gdańskim powstał niespełna dwa lata temu. Przebywa tam, na mocy postanowienia sądu, do 24 pacjentów - dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Są to pacjenci z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.