PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk: Będzie protest przeciwko komercjalizacji szpitala

  • Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia    11 maja 2015 - 21:43

Zarząd Regionu Solidarności w Słupsku nie zgadza się na komercjalizację Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego im. J. Korczaka w tym mieście.
Jak podaje Gazeta Pomorska stanowisko przeciwko komercjalizacji szpitala podjął w poniedziałek (11 maja) Zarząd Regionu Solidarności w Słupsku.Delegacja związkowców Solidarności oraz przedstawiciele szpitala chcą pojechać do Gdańska 25 maja, gdy podczas sesji Sejmiku Pomorskiego będzie głosowany projekt uchwały dotyczący przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.

Poseł Jolanta Szczypińska z PiS jest również przeciwnikiem tego rodzaju przekształceń własnościowych szpitala. Wypowiadając się dla GP posłanka uznała, że przekształcenie szpitala będzie zagrażało bezpieczeństwu pacjentów, gdyż „komercjalizacja wiążę się z prywatyzacją a szpital będzie ukierunkowany na zysk”.

Na Pomorzu w spółki przekształcono już 11 szpitali marszałkowskich. - Przekształcenia pokazały, że były potrzebne, bo wyniki finansowe szpitali poprawiły się - mówiła Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego podczas niedawnego Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia (Gdańsk, 11 marca 2015 r. )

Podczas tej samej konferencji Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku, mówiąc o najbliższych planach wobec tej jednostki podawał, że nie ma ona zobowiązań wymagalnych, ale odnotowuje ok. 60 mln zł straty.

Szpital zachowuje płynność finansową i nie jest ona dzisiaj zagrożona, jednak - zdaniem dyrektora - tam formuła organizacyjno-prawna SPZOZ jest już na wyczerpaniu. Jak informował, przekształcenie szpitala w spółkę ma usprawnić zarządzanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.