PARTNER PORTALU
 • BGK

Służba zdrowia w Polsce jedną z najgorszych w Europie

 • Newsrm.tv/KDS    8 lutego 2018 - 11:42
Służba zdrowia w Polsce jedną z najgorszych w Europie
65,2 proc. badanych ocenia stan telemedycyny w Polsce jako słabo lub bardzo słabo rozwinięty. (fot.shutterstock.com)

Polacy krytycznie oceniają jakość służby zdrowia w Polsce. 72 proc. z nas uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej pochłania lekarzom za dużo czasu. Efekt? Polska znalazła się na drugiej pozycji od końca w Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia. Za nami jest tylko Czarnogóra.
Zestawienie otwiera Holandia, w której służba zdrowia jest bardzo dobrze oceniana przez pacjentów. - Podstawową zaletą Holenderskiego systemu zdrowia jest jego dostępność i fakt, że do lekarza pierwszego kontaktu pacjent może dostać się bardzo łatwo. Lekarz pierwszego kontaktu udziela bardzo szerokich porad. Dzięki temu pacjent trafia do szpitala w ostateczności – mówi Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.

Raport „E-Zdrowie oczami Polaków”, przygotowany na zlecenie LekSeek Polska, pokazał, że lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę. 72 proc. ankietowanych uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej pochłania lekarzom za dużo czasu. W grupie wiekowej 50+ uważa tak aż 76,8 proc. badanych. Według ankietowanych, lekarz podczas przeciętnej wizyty poświęca ponad 16 minut na czynności organizacyjne. Przy założeniu, że wizyta trwa 20 minut, lekarzowi zostają nieco ponad 3 minuty na zbadanie pacjenta.

Czytaj więcej: Łukasz Szumowski: Na razie nie planuję finansowania metody in vitro z budżetu

65,2 proc. badanych ocenia stan telemedycyny w Polsce jako słabo lub bardzo słabo rozwinięty. Telemedycynę w Polsce najgorzej oceniają osoby w grupie wiekowej 50+: aż 71,6 proc. twierdzi, że jest słabo lub bardzo słabo rozwinięta.

- E-recepta została wprowadzona jako podstawowe narzędzie w Szwecji po roku 2000. To pokazuje, że Polska niestety jest dość daleko jeśli chodzi o cyfryzację. Przypuszczalnie w Polsce podstawowym problemem są pieniądze. Przeznaczamy na służbę zdrowia nieco powyżej 4 procent PKB. W Europie normalnie przeznacza się ponad 10 procent PKB na opiekę zdrowotną – dodaje Łukasz Kamiński.

Elektroniczne recepty są już od 7 lat w Estonii. Z takiego rozwiązania korzystają także mieszkańcy Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Włoch, Islandii i Grecji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • JM, 2018-02-09 08:00:07

  Do autora jełopa: Służba Zdrowia w Polsce nie istnieje - skończyła się w 1999 r. Trzeba zmienić myślenie o systemie to i oczekiwania się zweryfikują.
 • roza, 2018-02-08 20:24:00

  lekarze dostaną większe pieniądze, a i tak będzie jak było
 • Prof. Glass, 2018-02-08 14:40:19

  W Judeopolonii goje mają tylko jeden obowiązek - obowiązek wykItowania przed terminem! aby w systemie została kasa, którą przelewa się w próżne! Nikt nie chce o tym mówić, a najbardziej ZUS - Zakład Utylizacji Społecznej!