PARTNER PORTALU
  • BGK

Śmigłowiec już służy

  • KB    26 lipca 2010 - 18:14
Śmigłowiec już służy

Od poniedziałku 26 lipca "służbę" na łódzkim lotnisku rozpoczął najnowszy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Eurocopter EC 135.
Eurocopter EC-135 zastąpi używany wcześniej na łódzkim lotnisku śmigłowiec Mi-2. Maszyna waży prawie 1,5 tony. Może rozwinąć prędkość do ok. 250 km/h oraz wznieść się na wysokość ponad 3 kilometrów. Śmigłowiec może być używany również w nocy oraz w trudnych warunkach pogodowych. 
 
Eurocopter, który trafił do Łodzi jest siódmym z dwudziestu trzech, które zostały zamówione dla polskiego ratownictwa lotniczego. Jest najnowocześniejszym tego typu sprzętem w Europie. Kontrakt na Eurocoptery w służbie ratownictwa wynosi w sumie 500 milionów złotych. Koszt jednego śmigłowca to ok. jedna dziesiąta tej kwoty.
 
Kontrakt realizowany jest od 2008 roku i przewiduje dostarczenie 23 tego typu jednostek. Po jego zrealizowaniu, aż 90 proc. powierzchni Polski będzie "pod opieką" Eurocopterów. Dzięki temu, dotarcie na miejsce zdarzenie będzie wynosić maksimum 20 minut. 
 
- Budujemy nowoczesne ratownictwo lotnicze, które w pełni może konkurować, a czasami nawet przewyższa tego typu jednostki w innych krajach – powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak, który jako pierwszy miał okazję wypróbować śmigłowiec. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.