Śmigłowiec zamiast karetki dla noworodków

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki
  • 30-03-2011
  • drukuj
Pomorski NFZ poinformował lekarzy, że ze względu na brak zabezpieczenia transportu sanitarnego karetką typu N istnieje możliwość skorzystania z pomocy lotniczego pogotowia ratunkowego.
Śmigłowiec zamiast karetki dla noworodków

Ordynatorzy oddziałów zrozumieli go jednoznacznie – karetka „N” przestaje jeździć, do noworodka w stanie zagrożenia życia wzywać należy śmigłowiec sanitarny – informuje „Dziennik Bałtycki”.

Tymczasem pomorski NFZ tłumaczy: chcieliśmy tylko przypomnieć lekarzom, że mają alternatywę. Gdańsk, obok Warszawy i Szczecina, jest jednym z trzech miast w Polsce, w których dyżuruje sanitarny helikopter wyposażony w inkubator z zespołem specjalistów na pokładzie.

Komunikat wywołał ogromne zamieszanie i sprowokował lawinę protestów ze strony lekarzy. Ordynatorzy z terenowych szpitali, nieprzygotowanych do ratowania życia, martwią się o swoich najmniejszych pacjentów.

Ich zdaniem tylko karetka „N” gwarantuje bezpieczny transport wcześniaka czy chorego noworodka do szpitala na Zaspie, posiadającego noworodkowy OIOM i potrafiącego ratować ciężko chore dzieci.

Tymczasem jedyna na Pomorzu karetka „N” przy Szpitalu Specjalistycznym na Zaspie już trzeci miesiąc funkcjonuje bez kontraktu. Szpital żąda wyższej stawki za jej dyżur, pomorski NFZ się na to nie zgadza – informuje „Dziennik Bałtycki”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE