PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog w Polsce: 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem? To propozycja PO

 • PAP/jk    31 grudnia 2017 - 11:32
Smog w Polsce: 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem? To propozycja PO
PO proponuje m.in. przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB (ok. 9,2 mld zł) środków publicznych na wydatki związane z poprawą jakości powietrza. (Fot. Pixabay)

Projekt PO nowelizacji ustawy Prawo o ochronie środowiska wpłynął do Sejmu w tym tygodniu. Jedno z założeń to przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł środków publicznych na poprawę jakości powietrza.
• Przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł środków publicznych na poprawę jakości powietrza, to jedno z założeń projektu PO, który ma zapewnić skuteczną walkę ze smogiem.

• Finansowane w ten sposób miałyby być m.in.: wymiana źródeł na ekologiczne i termomodernizacja budynków.

Posłanka PO, "minister ochrony środowiska" w Gabinecie Cieni Platformy Gabriela Lenartowicz przekonuje w rozmowie z PAP, że walka o czyste powietrze to obecnie jedno z głównych wyzwań cywilizacyjnych. "Samo powołanie pełnomocnika ds. czystego powietrza niczego nie załatwi. Mamy dobrze postawione, jeszcze przez poprzedni rząd, diagnozy, zawarte w Krajowym Programie Ochrony Powietrza. Teraz chcielibyśmy podnieść jego zadania do rangi ustawowej, a także zapewnić odpowiednie finansowanie ze środków publicznych" - podkreśla Lenartowicz.

Czytaj też: Nowoczesna chce walczyć ze smogiem. Złoży dwa projekty w styczniu

Proponowana przez Platformę nowelizacja Prawa o ochronie środowiska - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - ma zawierać "mapę drogową" dla osiągnięcia jakości powietrza odpowiadającej standardom zdrowotnym wymaganym przez Unię Europejską i rekomendowanym Światową Organizację Zdrowia (WHO).

PO proponuje m.in. przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB (ok. 9,2 mld zł) środków publicznych na wydatki związane z poprawą jakości powietrza. Pieniądze te miałyby pochodzić z kilku źródeł, w tym: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, funduszy pomocowych UE, a także z dochodów osiąganych dzięki sprzedaży praw do emisji CO2.

Platforma chce też wpisać do Prawa o ochronie środowiska rekomendacje zawarte w Krajowym Programie Ochrony Powietrza, czyniąc je tym samym zadaniami obowiązkowymi państwa. Chodzi tutaj m.in. o wymianę źródeł ciepła na ekologiczne (podłączenie i budowa sieci ciepłowniczych), zwiększenia efektywności energetycznej (termomodernizacja budynków, zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii - OZE), edukację ekologiczną i zdrowotną.

Wynikające z Krajowego Programu Ochrony Powietrza zadania miałyby realizować: na poziomie krajowym - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(NFOŚiGW), a regionalnym - wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Autorzy projektowanych zmian chcą ponadto podnieść do rangi prawa miejscowego (czyli np. uchwały rady) Gminnych Planów Zaopatrzenia w Energię. Plany te miałyby zawierać obligatoryjnie pełną inwentaryzację źródeł ciepła z terenu gminy i docelowy stan jakości powietrza, wraz z listą koniecznych inwestycji w gminie. Plan - jak wynika z projektu - miałby stanowić podstawę do ubiegania się przez gminę o wsparcie finansowe na jego realizację w ramach Krajowego Programu Ochrony Powietrza i dalszą jego dystrybucję do odbiorców oraz kontrolę realizacji.

PO proponuje ponadto pomoc finansową dla gospodarstw domowych umożliwiającą ponoszenie wyższych kosztów ogrzewania niskoemisyjnego. Wsparcie to ma mieć charakter zarówno socjalny, skierowany do najuboższych, jak i ulg podatkowych, mających na celu wyrównanie ewentualnych wyższych kosztów ogrzewania ekologicznego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Klient, 2018-01-02 18:02:11

  Nie wiele się zmieni bo jak idzie za dużo kasy na inwestycje rzeczowe,a nie nalipne szkolenia to likwidują urzedasy fundusz ochrony powietrza np.KAWKA.Za mało mogli ukrażć szkoleniami o tzw. świadomości ciemnego obywatela który chce dotacji na piec ekologiczny to zlikwidowali KAWKĘ Ę...  rozwiń
 • Gość, 2018-01-02 17:11:35

  Dlaczego tego nie zrobili kiedy mieli przez 8 lat władzę w kraju.
 • radar, 2018-01-02 10:01:13

  Drożeje gaz i energia elektryczna a ten nierząd chce walczyć ze smogiem. Jaką energie stosować?