PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog: Zły stan powietrza w miastach. Kraków i Warszawa uruchamiają darmową komunikację miejską

  • PAP/AT    9 stycznia 2017 - 07:05
Smog: Zły stan powietrza w miastach. Kraków i Warszawa uruchamiają darmową komunikację miejską
W miastach zostały przekroczone dopuszczalne normy pyłów (fot. wburris, flickr,cc)

• Warszawa, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz i województwo śląskie przekroczyły normy pyłów.
• Warszawa i Kraków uruchomiły w związku z tym darmową komunikację miejską.
• Jeśli możemy, zostańmy w domach - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.
Wyłączamy kasowniki w walce o czyste powietrze - podał na Facebooku warszawski ratusz. W stolicy, w Małopolsce i na Śląsku w niedzielę (8 stycznia) odnotowano znaczne przekroczenia norm pyłów.

- Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Stacje pomiarowe wskazują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń - znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

W poniedziałek (9 stycznia) w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa. "Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy' - podał na Facebooku warszawski ratusz.

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

- Ze względu na stwierdzone przekroczenie średniego poziomu stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3 na stacjach pomiarowych na terenie Krakowa, wprowadza się usługę darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących (do których kursuje komunikacja MPK), które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Darmowa komunikacja zostaje wprowadzona w dniu 9 stycznia 2017 r., w godzinach 00:00-24:00 - poinformował z kolei krakowski magistrat

W niedzielę w woj. śląskim - głównie w południowej i centralnej części regionu - dopuszczalne normy w ujęciu godzinnym były przekroczone nawet o kilkaset procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-01-09 12:18:00

    Zajmujemy się objawami trucia się, a właściwie rejestracją faktów trucia się, bo biznes rządzących polega na podtrzymywaniu wydobywania węgla i budowaniu spalarni śmieci, a także na wprowadzaniu bez ograniczeń samochodów do miast. Trudno jest zwalczać spalanie śmieci w domach, gdy władza sama (także... samorządowa) koncentruje się na budowie spalarni, zamiast wdrażać uczenie się gospodarowania w obiegu zamkniętym. Na tym polega partyjny populizm, gdy nieszczęśnicy głosują za jedną ze zwaśnionych partii, a partie (obie) trują ich (nas). To jest prawdziwy polski dramat.  rozwiń
  • glaertes1, 2017-01-09 09:07:27

    Przecież od kilku lat ten problem narastał wraz ze zubożeniem najbiedniejszych i średniaków! Ratusz i Żydówka Waltz wiedziała o tym od początku! To teraz dopiero zaczynacie działać?