Solidaryzują się z protestującymi pielęgniarkami

Warszawscy Zieloni wyrażają solidarność z pielęgniarkami protestującymi w obronie publicznej ochrony zdrowia i godnych warunków pracy, a także przeciwko przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego.
Solidaryzują się z protestującymi pielęgniarkami

"Solidaryzujemy się z pracownikami i pracownicami ochrony zdrowia, którzy robią, co mogą, aby dbać o zdrowie pacjentów w coraz bardziej nieprzyjaznym systemie. W sytuacji, gdy kolejne rządy i kolejni ministrowie zdrowia lekceważą swoje konstytucyjne obowiązki, to przede wszystkim pielęgniarki i położne upominają się głośno o nasze prawa i o dobro wspólne - czytamy w stanowisku warszawskich "Zielonych" nadesłanym do mediów.

Czytaj też: Protest pielęgniarek i położnych

Kryzys w ochronie zdrowia dotyka także mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Niedofinansowanie ochrony zdrowia powoduje zadłużanie się szpitali (także tych już przekształconych w spółki). Jak donosi portal TVN Warszawa, według marszałka województwa Adama Struzika w 2013 roku w regionie ma zabraknąć 859 milionów zł na leczenie pacjentów.

Z kolei minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, każe niedofinansowanemu Centrum Zdrowia Dziecka „dostosować się do realnych warunków funkcjonowania".

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych organizuje w tym tygodniu pikiety pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce.

- Popieramy te protesty, tak jak popieraliśmy Białe Miasteczko, a później protesty pielęgniarek przeciwko narzucaniu im kontraktowej formy zatrudnienia. Dlatego gdy 14 września br. o godz. 12.00 pielęgniarki i położne będą pikietować urzędy wojewódzkie, bądźmy tam razem z nimi - zapewniają Zieloni.

- Rząd Donalda Tuska prowadzi politykę, która ma zmuszać szpitale do przekształcania się w spółki, argumentując, że w przeciwnym wypadku będą się ciągle zadłużać - powiedział Adam Ostolski, członek koła warszawskiego Zielonych i współautor programu partii w dziedzinie ochrony zdrowia. - A przecież szpitale zadłużają się nie dlatego, że lubią, i nie dlatego, że źle gospodarują pieniędzmi, ale przede wszystkim dlatego, że usiłują mimo wszystko nas leczyć w warunkach ciągłego niedofinansowania. Oszczędności w wydatkach na zdrowie odbijają się negatywnie na pacjentach, na dostępności leków, na warunkach pracy personelu medycznego. Publiczne wydatki na ochronę zdrowia w kraju takim jak Polska powinny wynosić co najmniej 7-8 proc. PKB, tymczasem wynoszą tylko 4,7 proc. Tak naprawdę to nie szpitale się zadłużają, to rząd i my wszyscy jesteśmy dłużnikami szpitali - dodoał.

Czytaj też: Długi szpitalai pod lupą NIK

- Zdrowie jest jednym z podstawowym praw człowieka - powiedziała Elżbieta Hołoweńko, przewodnicząca warszawskiego koła Partii Zieloni. - Prawo to zapisane jest w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz w polskiej Konstytucji. Tymczasem wskutek kolejnych pseudoreform dostęp do ochrony zdrowia pogarsza się, rośnie obciążenie pacjentów i pacjentek kosztami leków, pogarszają się warunki pracy pielęgniarek i położnych, zaś lekarze i dyrektorzy szpitali, zamiast skupiać się na leczeniu, muszą borykać się z coraz bardziej absurdalnymi przepisami. Pielęgniarki i położne kwestionują ten niesprawiedliwy i nieefektywny system - to nasz wspólny interes, aby go zmienić- dodała.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zjednoczcie się i protestujcie wszyscy razem ,w sile potęga jak za dawnych czasów udowodniła to 'Solidarność"

Angela, 2012-09-19 15:19:55 odpowiedz

Przykładem arogancji -- lekceważenia PACJENTÓW ORAZ PERSONELU
ZATRUDNIONEGO JEST LIKWIDACJA PRZYCHODNI ATTISOWSKIEJ
PRZY UL. LUDOWEJ W WARSZAWIE.

Okoliczni pacjenci biegają od Przychodni do Przychodni - SZUKAJĄC
LEKARZA PIERWSZEGO KONTAK
...TU .

Cel przyświecający Dyrekcji / ATTIS w gesti Urzędu Marszałkowskiego/ ,
to przekształcenie ATTISU W SPÓŁKĘ PRAWA HANDLOWEGO !!!!

OTO RADOSNA TWÓRCZOŚĆ KOPACZOWEJ I ARŁUKOWICZA !!!
dla dobra pacjenta ????

BRAWO PIELĘGNIARKI I ZIELONI !!!!!!!!!!!!!!!!!!
WALCZYĆ Z GŁUPOTĄ RZĄDZĄCYZH I POMYSŁAMI " PO" !!!
rozwiń

solidarny , 2012-09-13 10:43:06 odpowiedz

Ciekawe czy Izba Lekarska i OZZL czynnie popierają protest pielęgniarek ,czy jak zwykle się izolują.Potem Izba się dziwi ,że jest "olewana" przez wszystkich - i lekarzy i urzędników

salowa, 2012-09-13 09:31:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE