PARTNER PORTALU
  • BGK

SOR częstochowskiego szpitala po remoncie. Przybyło miejsca i personelu

  • AKC    12 kwietnia 2018 - 17:45
SOR częstochowskiego szpitala po remoncie. Przybyło miejsca i personelu
SOR został wyposażony w nowoczesny sprzęt (fot. UM Częstochowy)

Nowoczesny, dwukrotnie większy niż przed rozbudową, SOR Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Mirowskiej w Częstochowie może działać już w nowych wnętrzach i z użyciem nowego sprzętu. Modernizacja kosztowała prawie 5,6 mln zł, większość środków (ok. 60 proc.) pochodzi z unijnego dofinansowania, reszta - z budżetu miasta.
  • SOR ma teraz o 23 łóżka więcej, przybyło personelu.
  • Powierzchnia oddziału powiększyła się o 100 proc. Obecnie to ok. 900 m kw.
  • Średnio każdego dnia trafia tu 75 pacjentów, miesięcznie ponad 2,3 tysiąca osób, a rocznie - blisko 28 tysięcy.

SOR Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Mirowskiej w Częstochowie został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Dziś, w obecności m.in. władz samorządowych i przedstawicieli środowiska medycznego, uroczyście zaprezentowano nowe pomieszczenia i wyposażenie oddziału.

Projekt zakładał rozbudowę szpitalnego pawilonu B, w kierunku północnym oraz południowym na poziomie parteru oraz modernizację starego SOR-u. Celem rozbudowy było dostosowanie funkcji zlokalizowanego na parterze pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do aktualnych wymagań Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Zgodnie z jej zapisami zapewniono m.in. prawidłowy podział na obszary (z bezkolizyjną zewnętrzną obsługą): segregacji medycznej; rejestracji i przyjęć; resuscytacyjno-zabiegowe; wstępnej intensywnej terapii; terapii natychmiastowej; obserwacji; konsultacyjne; laboratoryjno–diagnostyczne; stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego (jeżeli zostaną przewidziane w strukturze szpitala) oraz zaplecza administracyjno-gospodarczo-socjalnego.

- To dobrze, że na rozbudowę SOR udało się miastu i szpitalowi pozyskać unijne fundusze - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - W ostatnich latach z miejskich środków zmodernizowaliśmy część szpitalnych oddziałów i kupiliśmy potrzebny sprzęt medyczny. Inwestujemy w miejski szpital, bo chcemy, żeby częstochowianie czuli się bezpieczniej, a szpital oferował lepszą opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i był konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ.

Powierzchnia SOR-u powiększyła się o 100 proc., obecnie to ok. 900 m2 (wcześniej ok. 450 m2). W nowo wybudowanej części znalazły się nowe 23 łóżka, dzięki czemu oddział będzie mógł przyjąć dwukrotnie więcej pacjentów niż do tej pory. Obecnie średnio każdego dnia trafia tu 75 pacjentów, miesięcznie ponad 2,3 tys. osób, a rocznie - blisko 28 tysięcy.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zwiększy się także liczba personelu (na dyżurze i ogólnie). Od 1 kwietnia pracuje tam sześciu lekarzy na kontrakcie, dwóch na umowę zlecenie oraz ordynator (więcej o dwie osoby niż dotychczas). Ponadto pielęgniarki i ratownicy medyczni (potrzeba 63 osób) oraz salowe (kilkanaście osób).

Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory, respirator stacjonarny, respiratory transportowe, pompy infuzyjne dwutorowe, zestawy do intubacji, defibrylator, defibrylator przenośny, defibrylator z kardiowersją, pulsoksymetry przenośne, stoły zabiegowe, aparat do znieczulania z monitorem czy zestaw do trudnej intubacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.