Sosnowiec: Bus zawiezie seniorów do lekarza czy urzędu

Od 1 sierpnia samorząd Sosnowca pilotażowo zapewnia mieszkańcom po 60. roku życia możliwość niedrogiego dojazdu do lekarza lub urzędu miasta. Bus obsługiwany przez należącego do miasta przewoźnika można zamawiać telefonicznie - z wyprzedzeniem.
Sosnowiec: Bus zawiezie seniorów do lekarza czy urzędu
Udostępnienie "busika" umożliwiającego przejazd starszym sosnowiczanom sprzed ich domów do ośrodków zdrowia na terenie miasta i miast ościennych (fot.ilustarcyjne:fotolia)

Z podobnej możliwości można korzystać m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie usługę transportową dla osób starszych i niepełnosprawnych - w pełni finansowaną przez miasto - koordynuje lokalna fundacja.

Udostępnienie "busika" umożliwiającego przejazd starszym sosnowiczanom sprzed ich domów do ośrodków zdrowia na terenie miasta i miast ościennych prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zapowiadał już w ubiegłym tygodniu.

We wtorek (1 sierpnia) miasto poinformowało o uruchomieniu oferty. Ma ona wychodzić naprzeciw potrzebom osób, dla których wyprawa autobusem do lekarza może być zbyt trudna, a których może nie być stać na taksówkę.

"Działania mające pomóc naszym seniorom w dotarciu do placówek medycznych oraz wydziałów naszego urzędu mają charakter pilotażowy. Zobaczymy, jakim zainteresowaniem będzie cieszyła się ta usługa. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to niewykluczone, że w przyszłym roku oferta zostanie rozszerzona" - powiedział we wtorek Chęciński

Umożliwiający przewóz osób niepełnosprawnych dziewięcioosobowy bus (osiem osób plus kierowca) zapewnia Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Ma on służyć starszym sosnowiczanom we wszystkie dni robocze, w godzinach 7-20.

Przejazdy należy zamawiać z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem pod numerem (32) 263 50 16 wew. 214 - w godzinach 7.30-11. Zamówienie transportu na ten sam dzień będzie możliwe tylko w razie jego ew. dostępności.

Opłata za przejazd na terenie miasta wynosi 5 zł w jedną stronę - dla mieszkańców posiadających miejskie karty seniora. Sosnowiczanie powyżej 60. roku życia, którzy nie wyrobili dotąd takiej karty w magistracie, zapłacą jednorazowo o 2 zł więcej. Przejazd każdego kilometra poza granicami Sosnowca kosztuje dodatkową złotówkę.

W ub. roku projekt "Dzwonię i jadę", zakładający bezpłatny transport dla osób po 60 roku życia i niepełnosprawnych, pilotażowo zainicjowała na terenie Rudy Śląskiej tamtejsza fundacja Aktywni My.

Najpierw pilotaż przedsięwzięcia, z którego w ciągu czterech miesięcy skorzystało ok. 2 tys. osób, dofinansowała m.in. zewnętrzna dotacja. Obecnie, od kwietnia br., praktycznie całe koszty pokrywa rudzki samorząd, który przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE